عطاری بهار

طب سنتی - گیاهان دارویی

عطاری بهار

وگوئیم:برخی از ماهیچه های حرکت دهنده سینه فقط درانبساط آن نقشی دارندودرانقباض آن موثرنیستند،مانند حجاب حاجز که بین اندامهای تنفسی واندامهای تغذیه ای قرارگرفته است،وبعدا بشرح آن می پردازیم،یک زوج ازاین ماهیچه ها درزیر ترقوه جای گرفته است ودارای بخشی است که به طرف کتف امتداد یافته است،این زوج ماهیچه زیر چنبری ازطرف راست وچپ به دنده اول پیوسته است،آنها رانیز بعداشرح می دهیم.
عطاری بهار 
زوج دیگری ازماهیچه وجودداردکه هریک ازآنها مضاعف است ودارای دوشاخه میباشد،شاخه بالایی به گردن پیوسته است وآنرا بحرکت درمی اورد وشاخه پائینی سینه را حرکت میدهد.
ماهیچه ای نیزبااین شاخه مرتبط است که آنرانیزذکرخواهیم کرد،این ماهیچه آمیخته با ماهیچه حرکت دهنده سینه به دنده های پنجم وششم چسبیده است،یک زوج دیگری درگودی شانه قرارگرفته است وبازوج علیحده ای که ازطرف مهره ها به شوی شانه می آید می پیوندد وهردوزوج همانند یک ماهیچه میشوند وبه دنده های عقبی می چسبند.
سومین زوج ازماهیچه های منبسط کننده سینه ازمهره هفتم گردن واز مهره اول ودوم سینه(پشت)شروع میشود وبه دنده های سینه می چسبد،این بود ماهیچه های منبسط کننده سینه.
اماماهیچه های منقبض کننده سینه:برخی ازآنها بطورعرضی سینه را محدود می کند مانند حجاب حاجزکه درحال آرامش چنین عمل می کند،برخی نیز خودبخود انقباض راانجام میدهند وآنها عبارتنداز:یک زوج ازاین ماهیچه ها بصورت کشیده درزیر بیخ دنده های بالا قراردارند ودربین استخوان خنجری واستخوان ترقوه به استخوان سینه چسبیده اند،این زوج ماهیچه نیز به ماهیچه های مستقیم شکم پیوسته اند،این دوماهیچه بوسیله یک زوج دیگرتقویت میشوند.
عطاری بهار

ماهیچه های دیگری وجوددارند که دوعمل انقباض وانبساط سینه را انجام میدهند وآن ماهیچه هائی هستند که دربین دنده ها قرارگرفته اند.لیک اگردقیق تر بیندیشیم،ماهیچه منقبض کننده باید غیرازماهیچه منبسط کننده باشد،زیراحقیقت این است که گرچه پنداشته اند بین دودنده فقط یک ماهیچه وجوددارد،لیکن این ماهیچه چهارتا هستند.
این یک ماهیچه که مورد چنین پنداری است ماهیچه ای است که ازتارهای مورب تنیده شده است وبخشی ازاین تارها آستر دنده گردیده وبخش دیگردنده را پوشانیده است،بخشی که دنده را می پوشاند همان است که درطرف غضروفی دنده ودرطرف دیگردنده که سخت است قرارگرفته است،بخش دیگر که آستر دنده شده است وضعی کاملا متفاوت با بخش پوشاننده دارد،پس اگر چنین است وتارهای ماهیچه ای میان دودنده به چهارشکل درآمده اند،شایسته است که ماهیچه ها نیز چهارباشند،هرآنچه ازاین چهارماهیچه بالای دنده هستند انبساط دهنده وهرآنچه درزیر دنده جای گرفته اند انقباض دهنده میباشند.
بااین حساب مجموع ماهیچه های سینه به هشتاد وهشت میرسد،دوماهیچه نیزوجوددارند که یاری دهنده ماهیچه های سینه میباشند وآن دوماهیچه ازترقوه بطرف سرکتف می آیند وبه پهلوی اولی شانه می چسبند وکتف را بلند میکنند،این عمل به بازشدن سینه کمک می نماید.
درود خداوند به روح مقدس شیخ الرئیس ابوعلی سینا و پدرم استاد حکیم خیرالله کریمیان

سلامتی تاج زرینی است بر سر افراد سالم که فقط بیماران قادر به دیدن آن می باشند.

علی کریمیان


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic