عطاری بهار

هپاتیت در چه افرادی باعث مرگ می‌شود؟

عطاری بهار

واکسیناسیون، اجتناب از رفتارهای پر خطر، عدم استفاده از سرنگ مشترک، روابط جنسی حفاظت شده و استریلیزاسیون در تزریقات برخی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به انواع هپاتیت است.

داروها، توکسین، عوامل میکروبی و ویروس‌ها از عوامل ایجاد کننده هپاتیت محسوب می‌شوند و از علل ویروسی ایجاد کننده هپاتیت می‌توان به هپاتیت‌های نوع A , B, C و اخیراD و E اشاره کرد.

باتوجه  به دفع سموم، ساخت پروتئین‌های حیاتی برای بدن، تنظیم مصرف قند خون، سوخت و ساز چربی‌ها و برخی از هورمون‌های ضروری بدن به عنوان مهم‌ترین وظایف کبد در بدن انسان:اختلال در عملکرد این عضو می‌تواند به بیماری هپاتیت منجر شده و همچنین عواملی مانند ویروس‌ها، دارو و الکل آن را تشدید می‌کند. همچنین فعال شدن غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول‌های کبد هپاتیت " اتوایمیون" نامیده می‌شود.

عوامل ویروسی را دلیل بروز شایع‌ترین انواع هپاتیت A, B,C و D و E عبارتنداز:هر کدام از این بیماری‌ها نشانه‌های متفاوتی دارند. به عنوان نمونه هپاتیت نوعA یک بیماری بسیار شایع است که ۸۰.۴ درصد ایرانیان تا سن بلوغ و بعد از آن به این بیماری مبتلا می‌شوند.

عمده‌ترین راه‌های انتقال هپاتیت A

 عمده‌ترین راه انتقال هپاتیت A را از طریق دهان و مدفوع میباشد:افراد در تماس با بیمار نیز احتمالا از طریق مواد غذایی آلوده به این بیماری مبتلا می‌شوند. البته این نوع هپاتیت تا حدی شایع است که بسیاری از کودکان فرم بدون یرقان آن را می‌گیرند.

مسافرت به عتبات عالیات و عدم رعایت بهداشت را در شیوع این بیماری موثرمیباشد:متاسفانه زیرساخت‌های بهداشتی کشور همسایه ما عراق برای پذیرایی میلیونی زائران کفاف نمی‌کند و بنابراین زائران باید در این سفرها تا حد امکان از خوردن مواد آشامیدنی و غذاهای تهیه شده توسط افراد دوره‌گرد و کیوسک‌های غیراستاندارد و فاقد اصول اولیه بهداشت فردی، اجتناب کنند.

علایم اولیه ابتلا به هپاتیت

علایم اولیه ابتلا به هپاتیت:این بیماری در ابتدا با علائمی مثل سرما خوردگی، بدن درد، تب و سردرد و بی‌اشتهایی مفرط خودش را نشان می‌دهد. البته اکثر بیماران به یرقان مبتلا نمی‌شوند ولی چشم مبتلایان به یرقان، زرد می‌شود. از سایر مشخصه‌های این بیماری می‌توان به درد شکم، تهوع، استفراغ و تغییر رنگ ادرار به صورت پررنگ و مدفوع کم رنگ اشاره کرد.

یک درصد مبتلایان هپاتیت A دچار هپاتیت برق آسا می‌شوند

هپاتیت A یک بیماری خوش خیم است که با گذشت ۶ تا ۸ هفته حتی بدون درمان دارویی خود به خود بهبود می‌یابد:متاسفانه یک درصد این افراد در طول بیماری دچار هپاتیت برق آسا شده که این نوع شدید بیماری اکثرا به دنبال هپاتیت نوع A گزارش شده و می‌تواند باعث مرگ بیمار شود و گاهی اوقات تنها راه جلوگیری از مرگ و میر هپاتیت برق آسا، پیوند کبد است.

هپاتیت در چه افرادی باعث مرگ و میر می‌شود؟

۸۰ درصد ایرانیان تا ۲۰ سالگی به هپاتیت نوع A مبتلا می‌شوند:بنابراین آنتی بادی این بیماری در بدن اکثر افراد تولید می‌شود. عمدتا مرگ و میر در افرادی ایجاد می‌شود که بیماری مزمن کبدی دارند. به عنوان نمونه به دلیل ابتلا به هپاتیتB,C یا بیماری سیروز کبدی، هپاتیت Aحاد روی آن سوار شده و گاها به سمت نوع برق آسا که مرگ و میر بالایی دارد، حرکت می‌کند.

بیماران مبتلا به هپاتیت B,C مزمن حتما واکسن بزنند

توصیه میشود:بیماران مبتلا به هپاتیت B,C مزمن، حتما با آزمایش خون از ابتلا یا عدم ابتلا به هپاتیت A مطمئن شده و نسبت به واکسیناسیون هپاتیت A اقدام کنند.

 درصورت ابتلای یکی از اعضای خانواده به خصوص کودکان زیر سن بلوغ به هپاتیت نوع A، به این افراد ایمونوگلوبولین تزریق می‌شود تا از ابتلای سایر اعضای خانواده جلوگیری شود. این اقدام یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به هپاتیت نوعA است.

راه‌های پیشگیری از ابتلا به هپاتیت A

راه‌های پیشگیری از ابتلا به هپاتیت A:مهم‌ترین راه پیشگیری، رعایت مسائل بهداشت فردی، شست و شوی مکرر دست، عدم استفاده از غذا و آب آلوده در مسافرت‌ها به خصوص مسافرت‌های زیارتی است. همچنین اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا شد، سایر افراد خانواده می‌توانند برای پیشگیری از واکسن استفاده کنند.

هپاتیت B؛ راه‌های انتقال و پیشگیری

باتوجه هپاتیت B به عنوان نوع دیگری از این بیماری که عمدتا از طریق خون و فرآورده‌های خونی، تماس جنسی و انتقال از مادر مبتلا به هپاتیت B به نوزاد:هپاتیتB در یک برهه زمانی از بیماری‌های با شیوع بالا در کشور محسوب می‌شد که خوشبختانه از سال ۱۳۷۲ واکسن هپاتیت Bجزو واکسن‌های طرح گسترش ایمن سازی قرار گرفت و طی آن کلیه کودکان تازه متولد شده، رایگان واکسینه می‌شوند. بنابراین ما هم اکنون در منطقه جزو کشورهایی هستیم که افراد زیر ۲۵ سال مطمئنا در برابر هپاتیت B ایمن هستند.

حدود ۲ میلیون بیمار مبتلا به هپاتیتB در ایران

با اقدامات صورت گرفته در زمینه پیشگیری از هپاتیت Bاز جمله واکسیناسیون، آمار افراد در خطر شیوع این بیماری کاهش یافته است:در حال حاضر میزان شیوع هپاتیتB در کشور ما رقمی حدود ۱.۵ تا ۲ درصد است. ولی با وجود همه اینها فکر می‌کنیم چیزی حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون بیمار در کشور داریم که برخی از آنها از این بیماری آگاه بوده و تحت نظر پزشک هستند و متاسفانه عده‌ای هم شناسایی نشده‌اند که شناسایی و درمان این افراد با هدف جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران یکی از مسئولیت‌های مهم ماست . در همین راستا کشور ما در طرح پیشگیری از هپاتیت B تا سال ۱۴۰۰ مشارکت فعالی دارد.

ناقلین سالم مبتلا به هپاتیت B هر ۶ ماه یک بار آزمایش دهند

ناقلین سالم مبتلا به هپاتیت B باید هر شش ماه یک بار آزمایش داده و تست عملکرد کبد انجام دهند:در صورتی که فرد با افزایش آنزیم‌های کبدی روبرو بود، باید به پزشک مراجعه کرده و درمان شود. خوشبختانه در سال‌های اخیر داروی موثر درمان هپاتیتB مزمن در کشور خودمان ساخته می‌شود و حتی پوشش بیمه دارد. بنابراین افراد می‌توانند با پرداخت مبلغی ناچیز برخلاف کشورهای منطقه و دنیا، هپاتیت B مزمن را درمان کنند.

انجام واکسیناسیون را یکی از مهم‌ترین اقدامات برای پیشگیری عنوان کرد:متاسفانه هنوز افرادی هستند که قبل از سال ۱۳۷۲ به دنیا آمده و واکسن مربوطه را نزده‌اند این افراد باید با مراجعه به مراکز بهداشتی واکسینه شوند.

 در ادامه با اشاره به هپاتیت C: این نوع از بیماری هپاتیت از راه تزریق خون و فرآورده‌های خونی و یا استفاده از سرنگ‌های مشترک منتقل می‌شود و در این میان عواملی مانند سیگار، چاقی، مصرف الکل، ابتلا به دیابت، بیماری HIV ، داروهای کورتون و بیماری تالاسمی به پیشرفت آسیب کبدی در بیمارن هپاتیت C کمک می‌کند. در همین راستا اگر هپاتیت B و C مزمن را درمان نکنیم در طول زمان ممکن است به سیروز کبدی و یا حتی سرطان کبد تبدیل شود.

مقابله با چشم‌های تنبل

عطاری بهار
تنبلی چشم از آن دست اختلالات بینایی است که در دوران کودکی به وجود می‌آید و هر ساله در صورت عدم درمان به تعداد و درصد آنان اضافه می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود تمام خانواده‌هایی که کودک سه تا شش ساله دارند مراقب تنبلی چشم فرزند خود باشند‌، چرا که نداشتن ‌علائم، شایع‌ترین علت این بیماری است.

به همین دلیل هم سالانه طرح غربالگری تنبلی چشم برای کودکان سه تا شش ساله در کشور انجام میشود. ضرورت تشخیص زودهنگام تنبلی چشم از آن روست که چنانچه این بیماری تا شش سالگی تشخیص داده شود براحتی قابل پیشگیری و درمان است. توجه داشته باشید درمان این بیماری چشمی پس از 12 سالگی با بهبود کامل همراه نیست.

تنبلی چشم یکی از اختلالات بینایی اطفال است که در دوران کودکی به دلایلی از جمله انحراف چشم، نمره عینک بالا یا هر گونه مانعی که از تشکیل تصویر روی پرده حساس شبکیه چشم جلوگیری کند، ایجاد میشود.

تنبلی چشم ابتدا موجب افت شدید بینایی در یک یا هر دو چشم میشود که در دوران کودکی به طور نسبی یا کامل قابل درمان است و به طور ثانویه و در بزرگسالی به شکلی معلولیت بینایی ایجاد میکند که قابل درمان نیست یا بسیار سخت به درمان پاسخ میدهد.

چرا بعضی چشمها تنبل میشوند؟

تنبلی چشم وقتی ایجاد میشود که مغز از یک یا هر دو چشم به دلیل انحراف، شماره یا نمره عینک بالا یا کدورت بخشهای میانی چشم، تصویر واضحی دریافت نمیکند. همچنین آب مروارید مادرزادی یا اختلالات مشابه دیگر که مانع رسیدن یک تصویر خوب به شبکیه چشم میشود نیز به تنبلی چشم میانجامد، ولی نسبت به عیوب انکساری و انحرافات چشمی وقوع این اختلالات کمتر است.

تنبلی چشم را در کودکی درمان کنید

تنبلی چشم به دلیل عواملی که مانع دید خوب در یک یا هر دو چشم میشود به وجود میآید. بنابراین در نوزادی که هر یک از این عوامل در سیستم بینایی وی وجود داشته باشد و سالهای اولیه زندگی را با این عوامل پشت سر بگذارد، دچار تنبلی چشم میشود.

قطعا نوزاد در بدو تولد دچار تنبلی چشم نیست ولی هنگامی که در سالهای اول زندگی تکامل بینایی به طور صحیح اتفاق نمیافتد بتدریج تنبلی شکل میگیرد. در واقع تنبلی چشم یعنی عدم تکامل صحیح سیستم بینایی. به بیان دیگر، سیستم بینایی از چشم تا مغز و بویژه مغز است که تنبل میشود و مشکل از خود چشم نیست. بنابراین با معاینه چشم کودک در هر سنی از تولد تا کل دوران کودکی، هم تنبلی چشم و هم استعداد ایجاد تنبلی در چشم کودکان قابل تشخیص است.

تشخیص چشم تنبل با تست غربالگری

از آنجا که ژنهای موثر بر تنبلی چشم گستردگی زیادی دارند، نمیتوان از طریق آزمایش ژنتیک، وقوع تنبلی چشم را در فرزندان پیشبینی کرد. البته ابتلا به این بیماری در افرادی که دچار این مشکل هستند بیش از 50 درصد نیست.

روشهای تشخیص تنبلی چشم تخصصی است، ولی گاهی با یک اندازهگیری ساده بینایی توسط مربی بهداشت مهد کودک یا مدرسه، این موضوع تشخیص داده میشود.

تشخیص تنبلی چشم در سطوح پایینتر نیز قابل اجراست حتی ممکن است مادر با سوال از کودک خود در باره دید وی در هر چشم بهطور مجزا به وجود تنبلی چشم پی ببرد (هر چند بسنده کردن به این کار در تشخیص تنبلی چشم اصلا جایز نیست).

توجه داشته باشید تنبلی چشم در بدو تولد وجود ندارد، بلکه بر اثر موانع تکامل بینایی بتدریج به وجود میآید. پس وقتی تنبلی چشم وجود دارد یا احتمال ایجاد آن مطرح است، باید هر چه زودتر تشخیص داده شده و درمان شود.

استفاده از عینک اصلاحی

اولین اقدام درمانی در قالب تنبلیهای چشم، تجویز عینک مناسب است، زیرا معمولا عیب انکساری عامل ایجاد تنبلی چشم است. بعلاوه در موارد دیگری که تنبلی چشم ناشی از انحراف چشم یا عامل دیگری است نیز باید ابتدا عینک اصلاحی نمره چشم برای بیمار تجویز شود.

پس از تجویز عینک مناسب اغلب لازم است برای کودکان علاوه بر تجویز عینک، بستن چشم نیز در نظر گرفته شود.گاهی درمانهای فعال و تمریناتی با دستگاههای مخصوص درمان تنبلی چشم در کلینیک نیز لازم است انجام شود تا تنبلی چشم به طور کامل درمان شود.

تشخیص تنبلی نباید به تعویق بیفتد

والدین توجه داشته باشند حداقل یک نوبت در سه سالگی و یک نوبت در بدو ورود به مدرسه برای معاینه چشمهای فرزندشان مراجعه داشته باشند.

چشمها بخشی از اعصاب مغزی هستند و بنابر این هر چه کودکان بزرگتر شوند سیستم عصبی آنها شکل گرفته و اختلالات، سختتر درمان میشوند.

علائم هشداردهنده حمله قلبی در مردان

عطاری بهار
به نظر می رسد نشانه‌هایی در مردان وجود دارد که می تواند هشداردهنده بروز حمله قلبی باشد. با شناخت این علائم می توانید قبل از تجربه حملا قلبی، فورا به اورژانس مراجعه کنید.

بدون شک بیماری‌های قلبی، یکی از حادترین بیماری‌ها طبقه بندی می‌شوند.

یکی از بارزترین نوع بیماری های قلبی، حمله قلبی است که معمولا راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

لازم است که همه افراد با نشانه‌های اولیه بیماری‌ های قلبی آشنا باشند و این نکته مهم را بدانند که مشکلات قلبی در میان زنان و مردان به اشکال مختلفی بروز می‌کند.

مشکلات گوارشی

تهوع، استفراغ و سایر مشکلات معده می‌تواند نشانه‌های هشدار دهنده حمله قلبی در مردان باشد. درد شکم یا سوزش معده نیز می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی خاموش باشد. گفته می‌شود که سالانه ۲۰۰ هزار مرد آمریکایی، دچار حمله قلبی خاموش می‌شوند.

خر و پف

خر و پف مداوم علامت ابتلا به آپنه خواب است. آپنه خواب وضعیتی جدی است که باعث قطع تنفس در هنگام خواب عمیق می‌شود.

آپنه خواب علت اصلی ابتلا به فشار خون بالا و حمله قلبی در مردان است. فشار خون بالا خود عامل ضربان قلب نامنظم است و خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

فشار قفسه سینه

اگر احساس سنگینی روی قفسه سینه می‌کنید، این علامتی هشدار دهنده برای ابتلا به حمله قلبی است.

این ناراحتی معمولا در قسمت چپ قفسه سینه و یا وسط آن اتفاق می افتد. شروع ناگهانی درد در قفسه سینه نیز نشانه‌ای از ابتلا به حمله قلبی است که به آن «حمله قلبی هالیوودی» نیز گفته می شود؛ درست همانطور که در فیلم‌ها این تصویر را بارها دیده اید. چنین دردی یک مورد اورژانس پزشکی است و باید سریعا تحت درمان قرار گیرد.

تنفس سنگین

کم ‌آوردن نفس و تنفس سنگین مثل زمان حمل بار، آن‌ هم وقتی که دراز کشیده‌اید، ممکن است نشانه‌ حمله یا مشکل قلبی باشد.

همچنین ممکن است نشانه‌ آریتمی قلب (غیرطبیعی ‌بودن ریتم قلب) باشد. در صورت داشتن چنین نشانه‌ای حتما فرد باید مورد آزمایش قرار بگیرد. به‌ خصوص اگر تازه در بدنتان چنین اتفاقی را مشاهده می‌کنید.

درد در نقاط دیگر بدن

طبق آنچه دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت اعلام کرده است، حمله قلبی فقط به معنای احساس درد در قفسه سینه نیست؛ بلکه نقاط دیگر بدن مانند معده، شانه‌ها، یک یا هر دو دست، کمر، گردن، فک و حتی دندان‌ها نیز دچار درد می‌شوند.

اگر شما در وضعیت استرس‌زا نیستید، اما علائم اضطراب قوی مانند تنگی نفس یا سنگینی قفسه سینه را دارید، ممکن است در آستانه حمله قلبی قرار گرفته باشید.