عطاری بهار

دارویی که بدن شما را رسماً به پفک تبدیل می‌کند!

عطاری بهار
در پزشکی امروز از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین دارو‌ها برای کاهش التهاب و کنترل بسیاری از بیماری‌های مزمن محسوب می‌شوند، اما استفاده به جا و میزان مناسب آن بسیار حائز اهمیت است.

آمپول دگزامتازون عوارضی را در پی دارد، اما برای بعضی بیماری‌ها لازم است و پزشکان باید تجویز کنند؛ بنابراین نمی‌توانیم بگوییم مضرات آن بیشتر از منافع آن است و باید از لیست دارو‌ها حذف شود.

قبول داریم که تجویز دگزامتازون برای یک سرماخوردگی معمولی نیاز نیست، ولی برای بیماری‌های خود ایمنی ضروری است، چون بیمار در صورت عدم استفاده از آن وضعیت بدتری پیدا می‌کند.

دگزامتازون و عدم جذب کلسیم در بدن

به کسانی که به طور مداوم مجبورند از آمپول دگزامتازون استفاده کنند هم توصیه می‌کنیم حتما از مکمل کلسیم استفاده کنند، زیرا پس از تزریق این آمپول تا یک ماه کلسیم در بدنشان جذب نمی‌شود و پس از سنین چهل سالگی به پوکی استخوان شدید مبتلا خواهند شد. اما متأسفانه پزشکان این نکته را کمتر به بیمار یادآور می‌شوند و بیماران هم اطلاعات لازم در اینباره ندارند.

تعدادی از پزشکان برای اینکه زودتر جواب بگیرند و محبوبیت و مقبولیتشان نزد بیمار بیشتر شود، در هر نسخه‌ی خود یک آمپول دگزا می‌نویسند در حالیکه برای خیلی از بیماری‌ها واقعا لازم نیست.

دگزا نباید برای سرماخوردگی تجویز شود!

متأسفانه چند سالیست تجویز این آمپول توسط برخی پزشکان زیاد و بی رویه شده و اکثرا برای سرماخوردگی‌های ویروسی و باکتریایی این آمپول را تجویز می‌کنند در حالیکه اگر فرد با دارو‌های معمولی و استراحت دوره سرماخوردگی خود را طی کند حالش بهبود می‌یابد.

دگزامتازون شاید ظاهرا سرماخوردگی را چند روزی بهبود می‌بخشد و علائم آن را از بین می‌برد، اما بیماری به طور نهفته در بیمار باقی می‌ماند و دوباره بزودی عود می‌کند.

عدم استفاده مداوم از آمپول دگزا

بر حسب کارم به داروخانه‌های متعددی سر میزنم و خوشبختانه تا به حال مورد خاصی را ندیده ام که بر اثر تزریق آمپول دگزامتازون اتفاق جدی و خاصی برایش افتاده باشد.

به افراد استفاده مداوم از این آمپول را توصیه نمی‌کنم و تأکید می‌کنم که براساس شرایط بیمار و به تفکیک بیماری‌ای که هر فرد دارد باید دگزامتازون توسط پزشک تجویز شود.

ممنوعیت برای کودکان و فشار خونی‌ها

دگزامتازون در واقع نوعی کورتون است و تجویز آن برای بیماری‌های خود ایمنی ضروری است وبرخی بیماران مجبورند هر روز این آمپول را استفاده کنند، چون در صورت عدم استفاده امکان دارد وضعیتشان بدتر می‌شود یعنی استخوان هایشان شکل خود را از دست دهند و یا بدنشان ورم کند.

دگزامتازون برای افراد زیر سه سال و کسانی که فشار خون بالای ۱۶ دارند اصلا توصیه نمی‌شود. همچنین برای افراد بالای سه سال یا افرادیکه بیماری خاصی، چون دیابت دارند نیز یک دوم آن باید تزریق شود.

توصیه می‌کنیم خود بیماران نیز دقت بیشتری در تزریق این دارو داشته باشند و اگر برای سرماخوردگی به پزشک کردند و پزشک این دارو را تجویز کرد، آن را تزریق نکنند و فقط در صورت ابتلا به بیماری‌های خودایمنی و یا بیماری‌های جدی‌تر آن را می‌توانند استفاده کنند.

عطاری بهار

عوارض جدی تزریق مداوم دگزا بعد از چهل سالگی

باید به پزشکان اطلاع رسانی شود که کمتر برای بیماری‌های پیش پا افتاده و سرماخوردگی که با دارو‌های معمولی به راحتی درمان می‌شود دگزامتازون را تجویز کنند و حتما مصرف مکمل کلسیم را به بیمارانی که مجبورند از این دارو استفاده کنند گوشزد کنند.

کسانی که چند سال یکبار از این آمپول استفاده می‌کنند، عوارض جدی‌ای تهدیدشان نمی‌کند، اما برای کسانی که بر حسب عادت مثلا سالی چندبار از آن استفاده می‌کنند یا بیمارانی که مجبورند برای بیماری جدی خود آن را تزریق کنند، می‌تواند در طولانی مدت و بعد از سنین ۴۰ سالگی بسیار پر خطر و آسیب زا باشد.