Related image

نشانه‌هایی پنهان از بیماری خطرناک که شما را گوشه‌نشین می‌کند


Image result for ‫عکس ام اس‬‎

ام اس بیماری التهابی مزمن است که با آسیب رساندن به سیستم و تار‌های عصبی درمان قطعی ندارد.

ام اس بیماری عود کننده‌ای است که بر نحوه زندگی و فعالیت‌های تمام نزدیکان این بیماران اثر خواهد گذاشت از این رو همه افراد خانه باید شیوه تطبیق با آن را بیاموزند؛ اگر چه درصد کمی از مبتلایان به ام اس به ناتوانی پیشرفته مبتلا می‌شوند اما ماهیت متغیر بیماری باعث می‌شود حتی افرادی هم که با نوع خفیف آن درگیر هستند، نگران شوند.

با وجود اینکه هر فردی با شیوه خود با این بیماری برخورد می‌کنند اما ارتباط موثر این امکان را به آنان می‌دهد که با یکدیگر همکاری کرده و دست به دست یکدیگر با این بیماری مزمن مبارزه کنند.

مبتلایان به ام اس روحیه خود را از دست ندهند

افراد در مواجه با خبر ابتلا به ام اس واکنش‌هایی متفاوت از خود بروز می‌دهند؛ برخی احساس تاسف می‌کنند، بعضی‌ها با عصبانیت از کوره در رفته و برخی ترس سراسر وجودشان را فرا می‌گیرد، در این بین عده‌ای هم به افسردگی شدید مبتلا می‌شوند زیرا گمان می‌کنند دچار بیماری خطرناک شده‌اند که تا آخر عمر همراه آنان خواهد بود؛ خانواده‌ این بیماران هم از فهمیدن اینکه یکی از اعضای خانواده دچار ام اس شده است در رنج خواهند بود.

واکنش اطرافیان بیمار نیز در چگونگی برخورد با ام اس بسیار متفاوت است؛ احساس ترحم، ناراحتی و حتی تنفر از واکنش‌های شایعی است که در مواجهه با این بیماران دیده می‌شود، اغلب اعضای خانواده در برابر بیماران ام اس بی‌حوصله می‌شوند زیرا بسیاری از علائم بیماری مانند درد و تار شدن از نظر آن‌ها قابل مشاهده نبوده و ممکن است تصور شود که بیمار خیال می‌کند که این مشکلات را دارد.

دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند ثابت کنند که چه ویروسی در ایجاد این بیماری نقش دارد؛‌ اینکه ام اس، این بیماری دردناک چیست و چه مواردی به آن منجر می‌شود موضوعاتی است که در این گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همه آنچه از ام اس باید بدانید

ام اس بیماری عود کننده‌ و خود ایمن است که در اثر از بین رفتن غلاف سفید رنگ "میلین" رشته‌های عصبی در مغز و نخاع ایجاد می‌شود؛ این بیماری در افراد ۱۶ تا ۴۰ ساله شیوع داشته و در زن‌ها چهار برابر بیشتر از مرد‌ها دیده می‌شود.

این بیماری در بیست سال اخیر در ایران سیر صعودی داشته است و در حال حاضر حدود ۸۰ هزار نفر به آن مبتلا می‌شوند؛ از مهم‌ترین علت آن می‌توان به مصرف سیگار و کمبود ویتامین D اشاره کرد؛ در این بین افزایش مصرف سیگار یکی از علل افزایش ام اس است زیرا توجه ویژه به این ۲ عامل میزان ام اس در جامعه را کاهش خواهد داد.

در اثر از بین رفتن غلاف رشته‌های عصبی علائمی پیدا می‌شوند که عبارتند از عدم تعادل بدن، لرزش، اختلالات بینایی، گزگز شدن، ضعف و غیره؛ روند این بیماری به صورتی است که چند روز تا چند هفته بیمار دچار علائم فوق می‌شود و سپس بهبود می‌یابد و سپس ممکن است مدتی بعد دوباره علائم ظاهر شوند.

وقتی بیماری ام اس در فردی تشخیص داده می‌شود بدین معنی است که بیمار و خانواده‌اش باید به‌طور ناگهانی خود را با یک زندگی همراه با یک بیماری مزمن، ناتوان کننده و به‌صورت کامل غیرقابل پیش بینی هماهنگ کنند، واکنش اطرافیان بیمار نیز در چگونگی برخورد با این بیماری بسیار مهم خواهد بود.

علائم ام اس

احساس ترحم، ناراحت شدن و حتی تنفر، از واکنش‌هایی شایع هستند که اطرافیان بیمار، چه دوستان و چه اعضای خانواده ممکن است در مواجه شدن با چنین بیمارانی از خود نشان دهند؛ به غیر از احتمال از دست دادن شغل به‌دلیل محدودیت‌های حرکتی که در این بیماری وجود دارد، بیماران مبتلا به ام اس مجبور هستند تغییراتی گسترده در نحوه زندگی خود دهند.

بسیاری از افراد پس از تشخیص ابتلا به ام اس، از فعالیت‌های روزمره و طبیعی خود دست می‌کشند در حالی که بهتر است این افراد تا جای ممکن به فعالیت‌های خود ادامه داده و در این بین با ورزش کردن بدنی قوی‌تر و روحیه‌ای شاداب‌تر داشته باشند، البته هر برنامه‌ تمرینی باید به اندازه کافی قابلیت انطباق با شرایط بدنی و محدودیت‌های بیمار را داشته باشد.

در تشخیص بیماری ام اس از دستگاه‌های عکس برداری MRI استفاده می‌شود که پلاک‌ها را به خوبی نشان می‌دهد؛ جهت پیشگیری از عود بیماری می‌توان از عواملی که باعث تسریع این بیماری می‌شوند مانند استرس‌ها و فشار‌های روحی، عفونت‌ها یا حاملگی جلوگیری کرد.

ام اس درمان دارد؟

بیماری ام اس درمان قطعی ندارد اما با داروهای موجود می‌توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد؛ خوشبختانه سیر وسیعی از درمان‌ها وجود دارد و بیماران می‌توانند با استفاده از درمان‌ها زندگی خوبی داشته باشند.

آب خنک بنوشید تا از گرمازدگی رها شوید

Image result for ‫عکس گرمازدگی‬‎
بهترین مایع برای در امان ماندن از گرمازدگی آب خنک است،در صورت بیرون رفتن از منزل لباس روشن بپوشید زیرا لباس تیره گرما را بیشتر دریافت می‌کند.

یکی از علل بروز گرمازدگی، موج گرمایی است که طی سال‌های اخیر وارد کشور شده است، این موضوع در کشور ما که یک کشور خشک و گرمسیری است بیشتر در فصول تابستان رخ می‌دهد.

گرمازدگی زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن بیش از حدی است که بدن توانایی گرمای داخلی خود را نداشته باشد،بالارفتن دمای بدن منجر به ایجاد اختلال در اعضای داخلی بدن می‌شود، به قدری که فرد بر اثر کم آبی فوت کند.

گرما و آفتاب می‌تواند زمینه بروز گرمازدگی را ایجاد کند،همچنین در مواقعی که فرد با انجام ورزش‌های سنگین نتواند گرمای زیاد بدن و عضلات را تحمل کند این امر منجر به گرما زدگی می‌شود.

زمانی که دمای داخلی بدن ۴۰ درجه می‌شود به آن گرمازدگی می‌گوئیم، این امر به خصوص در فصول تابستان و زمانی که آفتاب به صورت ۹۰ درجه می‌تابد بیشتر اتفاق می‌افتد و افرادی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند بیشتر دچار گرمازدگی می‌شوند.

افرادی که دچار گرمازدگی می‌شوند افرادی هستند که معمولاً یک بیماری زمینه‌ای مانند بیماری قند دارند که با مواجه شدن با گرما نمی‌توانند سریع به کاهش و کنترل دمای بدن بپردازند و در این صورت آب بدن تبخیر و میزان املاح بدن مانند سدیم، پتاسیم و کراتنینه داخل خون بدن بالا می‌رود که بعد از این وضعیت کلیه‌ها، قلب و مغز و البته تمام اعضای داخلی بدن کم کم تأثیر می‌پذیرند و دچار اختلال می‌شوند.

علائمی که در این دسته افراد مشاهده می‌شود شامل افت سطح هوشیاری، منگی و گیجی، اختلال در صحبت کردن، دفع آب زیاد و پرخاشگری، بیقراری، تشنج و حتی کما است،البته بروز این علائم در افراد با درجات مختلفی مشاهده می‌شود. ممکن است این افراد تعریق داشته باشند (به علت‌هایی مانند پوشیدن لباس‌های زیاد و تیره، مصرف قرص) که این تعریق باعث از دست دادن آب زیاد بدن می‌شود و در صورتی که این افراد در معرض آفتاب شدید ظهر و عصر فعالیت کنند بسیار خطرناک‌تر است.

گرما زدگی با علائم دیگری مانند تهوع و استفراغ، خشک شدن پوست، نفس‌های سریع و تند و ضربان قلب نیز همراه است،در هر شرایطی که فرد با این علائم در آفتاب روبرو شد باید نخست به اورژانس منتقل شود و نباید در معرض آفتاب و هوای گرم قرار گیرد. این دسته افراد باید خنک نگه داشته شوند و در صورتی که هوشیارند و می‌توانند مایعات بخورند باید مایعاتی مانند آب خنک به آنها نوشاند تا گرما دفع شود، حتی ممکن است در برخی موارد این دسته افراد را در داخل وان بگذاریم که دفع گرما زودتر انجام شود.

اگر افراد هوشیار تشنج کردند بهترین روش این است که سرم به آنها تزریق شود. همچنین از مواردی که از گرمازدگی جلوگیری می‌کند این است که در زیر آفتاب ورزش نکنیم، مایعات به خصوص آب همراه داشته باشیم زیرا در هر شرایطی می‌توانیم کاهش آب بدن و گرمازدگی را تجربه کنیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افرادی که سن آنها بیش از ۶۰ و کمتر از ۱۰ سال است در فصول گرم و در ساعت‌هایی که آفتاب بسیار مستقیم می‌تابد از منزل بیرون نروند زیرا امکان ابتلاء به گرمازدگی در این دسته بیشتر است و در صورت بیرون رفتن لباس روشن بپوشند زیرا لباس تیره گرما را بیشتر دریافت می‌کند. بهترین مایع برای درمان گرما زدگی آب خنک است.

خاموش و مرگبار؛ بیماری دردناک که به مرور زمان امانتان را می‌برد

تصویر خاموش و مرگبار؛ بیماری دردناک که به مرور زمان امانتان را می‌برد
سرطان‌ از تغییر در ساختار طبیعی یک سلول شروع شده و با تقسیم غیر عادی سلول‌ها به نوع خوش‌خیم یا بدخیم منجر می‌شود.

سلول‌های بدن انسان مراحلی پیچیده‌ را برای رشد و تکثیر طی می‌کنند؛ در این بین گاهی اوقات اختلالی کوچک در روند طبیعی رشد باعث می‌شود سلول‌ها به صورت غیر طبیعی یزرگ شده و بیش از اندازه تکثیر شوند؛ به این رشد غیر طبیعی سرطان گفته می‌شود.

بنا بر گفته کارشناسان حدود ۷۵ درصد سرطان‌ها به علت عوامل محیطی رخ می‌دهند؛ از جمله عوامل محیطی می‌توان به مواد شیمیایی موجود در رنگ یا دارو‌ها و محتویات موجود در دود سیگار اشاره کرد، علاوه بر این موارد اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید یا اشعه ایکس از عوامل شناخته شده سرطان هستند که اگر فرد به‌صورت کنترل نشده در معرض آن‌ها قرار بگیرد،‌ به سرطان مبتلا خواهد شد.

سرطان یکی از علل عمده مرگ و میر دنیاست؛ پروستات، پستان، ریه، روده بزرگ، مری و معده از شایع‌ترین عضوهایی هستند که درگیر سرطان می‌شوند؛ البته برخی اعضا دیگر هم مانند پوست، رحم، تخمدان، کبد، زبان، کلیه، مثانه و لوزالمعده ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

سرطان‌های کلورکتال

روده بزرگ بخشی از سیستم گوارشی است که از انتهای روده کوچک تا مقعد ادامه دارد؛ دستگاه گوارش غذا را در معده و روده کوچک تجزیه می‌کند تا بدن بتواند مواد مغذی آن را جذب کند، در نهایت تنها مواد زائد ناشی از هضم غذا به کولون رسیده و تا هنگام اجابت مزاج، به صورت مدفوع در کولون باقی می‌ماند، سپس دفع می‌شوند.

از سرطان روده بزرگ چه می‌دانید؟

سرطان کولون در دیواره درونی کولون و رکتوم ایجاد می‌شود؛ با رشد سلول‌های غیرطبیعی در دیواره کولون، زوائدی به نام پولیپ ایجاد می‌شود که ممکن است به سرطان تبدیل شوند، با خارج کردن پولیپ‌ها، می‌توان از پیدایش سرطان جلوگیری کرد؛ پولیپ‌ها ممکن است سال‌ها قبل از سرطان در آن محل وجود داشته باشند.

سرطان کولون تا قبل از بزرگ شدن غده بیشتر علامتی ندارد، زیرا قسمت پایین شکم فضای زیادی برای رشد غده دارد؛ افراد مبتلا به سرطان کولون ممکن است تا وقتی که دچار خونریزی از رکتوم یا علائم دیگر نشده‌اند، متوجه بیماری خود نشوند؛ گاهی اوقات اولین نشانه سرطان زمانی بروز می‌کند که غده، روده را مسدود کرده یا به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد.

سرطان‌ ناشی از اختلال سلول‌‌ها که واحدهای سازنده بدن هستند نشات می‌گیرد؛ سلول‌ها بافت را می‌سازند و بافت‌های بدن، اندام‌ها را تشکیل می‌دهند، به طور طبیعی سلول‌ها با توجه به نیاز بدن رشد کرده و تقسیم می‌شوند، سلول‌های پیر می‌میرند و سلول‌های جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند.

گاهی نظم مراحل رشد به هم می‌خورد؛ سلول‌های جدید زمانی که لزومی به وجود آن‌ها نیست، به وجود می‌آیند یا سلول‌های پیر در زمان مرگ به حیات خود ادامه می‌دهند؛ این سلول‌های اضافی توده بافتی به نام تومور تشکیل می‌دهند.

زمانی که سرطان از بافت اصلی به سایر قسمت‌های بدن متاستاز پیدا می‌کند، توموری جدید شبیه سلول‌های تومور اولیه شکل می‌گیرد.

چه کسانی در معرض خطر قرار دارند؟

علت دقیق بروز سرطان کولورکتال شناخته شده نیست و به ندرت می‌توان علت ابتلا یا عدم ابتلای افراد به سرطان کولورکتال را بیان کرد، این بیماری مسری نیست و از هیچ فردیبه فرد دیگر منتقل نمی‌شود.

تحقیقات نشان داده است که افراد با عوامل خطر معین، نسبت به سایر افراد در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان کولورکتال قرار دارند؛ وجود عامل خطر یا ریسک فاکتور، شانس ابتلا و پیشرفت بیماری را در یک فرد افزایش می‌دهد.

غربالگری سرطان راهی در پیشگیری این بیماری

اغربالگری سرطان قبل از بروز علائم و نشانه‌های بیماری، به پزشک در شناسایی پولیپ‌ها یا سرطان اولیه کمک می‌کند؛ شناسایی و خارج کردن پولیپ‌ها، از بروز سرطان کولورکتال پیشگیری می‌کند، همچنین در صورت شناسایی بیماری در مراحل اولیه، تاثیر درمان بسیار بیشتر خواهد بود.

برای شناسایی سرطان و پولیپ در مراحل اولیه باید افراد ۵۰ سال به بالا غربالگری شوند،، همچنین افرادی که احتمال بروز بیماری در آن‌ها بیشتر است، با پزشک خود در مورد انجام آزمایش‌ها غربالگری پیش از این سن، نوع آزمایشات و فواید و مضرات هر کدام از آزمایش‌ها صحبت کنند.

تغذیه و فعالیت‌های جسمی

تغذیه مناسب و حفط فعالیت در طی درمان سرطان مهم است؛ افراد به کالری کافی برای حفظ وزن، پروتئین، ویتامین‌ و املاح معدنی در طی درمان و پس از آن نیاز دارند؛ تغذیه مناسب به افراد کمک می‌کند تا احساسی بهتر و انرژی بیشتر داشته باشند.

غذا خوردن طی درمان و بعد از آن ممکن است مشکل باشد؛ ممکن است افراد در صورتی که دچار ناراحتی یا خستگی باشند، میل به غذا خوردن نداشته باشند، همچنین عوارض جانبی درمان بیماری مانند کم‌اشتهایی، تهوع و استفراغ غذا خوردن را با مشکل موتجه می‌کند، طعم غذا‌ها ممکن است متفاوت به‌نظر برسد.

بسیاری از افراد هنگام فعالیت‌هایی مانند پیاده روی، شنا، یوگا و غیره احساسی بهتر دارند؛ این اقدامات به افراد قدرت و انرژی بیشتر خواهد بخشید، پیش از انتخاب فعالیت مورد نظر و شروع آن باید با پزشک مشورت کنند، در صورتی که فعالیت موجب درد و سایر مشکلات شود، باید به پزشک یا پرستار اطلاع داد.

راه‌های درمانی سرطان رکتوم:برای تمام مراحل سرطان رکتوم، جراحی متداول‌ترین درمان مورد استفاده است؛ بیشتر بیماران جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی را دریافت می‌کنند، در موارد پیشرفته بیماری از درمان بیولوژیکی استفاده می‌شود.