Related image

قرص برنج، نابودگری دردناک است

تصویر قرص برنج، نابودگری دردناک است
استفاده از قرص برنج به منظور کنترل و از بین بردن آفات و حشرات موذی نه تنها مناسب نیست بلکه منجر به افزایش حوادث ناشی از مسمومیت و مرگ دردناک می شود در نتیجه از استفاده از قرص برنج در کنترل آفات خانگی پرهیز کنند.

قرص برنج یا فسفید آلومینیوم (Aluminium phosphide) با نام تجاری معروف فستوکسین(Phostoxin) فسفید آلومینیوم یک گروه از عوامل کنترل آفات است که با دارا بودن اثربخشی زیاد و قیمت ارزان به عنوان فومیگانت (روش تدخینی) برای از بین بردن آفات انباری (نظیر برنج و سایر غلات) در انبارها و منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد که متاسفانه به دلیل راحت طلبی مردم کشورمان در امر کنترل آفات، استفاده از آن در مکان‌های آلوده به ساس (منازل و هتل‌ها) شیوع بسیار زیادی یافته و منجر به افزایش حوادث منتهی به مسمومیت و مرگ -مرگی طولانی، دردناک و غیرقابل اجتناب- شده است.

قرص برنج حاوی ماده موثر فسفید آلومینیوم و سایر ترکیبات شامل اوره و کاربامات آمونیوم بوده و در اثر تماس با رطوبت یا اسید معده، تولید گاز خطرناک فسفین، آمونیاک و دی­اکسید کربن آزاد می‌نماید و علت اصلی سمی بودن، گاز فسفین است؛ فسفین گازی بسیار سمی است که حتی در غلظت­ های پایین هم کشنده است. حال هر چه این ترکیبات تازه­ تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک‌تر هستند.

شکل کار به اینصورت است که قرص‌های تجاری آن که در بسته‌بندی‌های نفوذپذیر در محیط عایق‌بندی شده قرار داده ‌می‌شوند و در صورت آزاد شدن، گاز کشنده فسفین پخش می شود و در اثر واکنش قرص با رطوبت هوا و محیط، تقریباً باعث از بین رفتن کامل حشرات و جوندگان می‌شود. نکات مهم در استفاده از این قرص عایق­ بندی محیط و در نظر گرفتن زمان کافی برای حذف گاز فسفین از محیط است که سهل­ انگاری در این دو مرحله می‌تواند باعث بروز مسمومیت‌های تصادفی شدید و حتی به مرگ منتهی شود.

در کشورهای توسعه ‌یافته این قرص تنها به صورت تجاری و برای از بین بردن آفات در سیلوها و کانتینرهای صادراتی استفاده می‌شود و دسترسی عمومی به آن تقریباً وجود ندارد و بر همین اساس موارد مسمومیت، چه عمدی و چه تصادفی، بسیار محدود است. نادر بودن مسمومیت با آلومینوم فسفید تا جایی است که یکی از خبرگزاری‌های آمریکا حادثه مسمومیت تصادفی خانواده‌ای در تگزاس را در سال 2017 که منجر به فوت چهار کودک شد، به صورت ساعت به ساعت گزارش کرد.

با ابراز تاسف از این موضوع که علی‌رغم ممنوعیت فروش عمومی قرص برنج از سال 1391، کشور ما در کنار کشور هند بیشترین آمار مسمومیت (عمدی یا تصادفی) با این ترکیب به شدت خطرناک را دارد،برطبق آمار ارائه شده توسط پزشکی قانونی، تلفات ناشی از مصرف قرص برنج در سال­ های اخیر عامل 55 تا 60 درصد از مرگ­ های ناشی از سموم بوده است. بعبارتی دیگر از میان هر 100 نفر مرگ ناشی از مسمومیت در کشور، عامل مرگ 10 تا 12 نفر از آنها قرص برنج بوده است.

ثبت 835 مورد مرگ در اثر مسمومیت با فسفید آلومینیوم در سال 97 نشان از رشد 30 درصدی نسبت به سال قبل دارد. این مسمومیت­ ها بیشتر در رده سنی 20 تا 40 سال بوده و بیشتر به قصد خودکشی بوده است. بیشترین آمار مرگ در ایران در استان‌های تهران، گیلان و مازندران است که مهم‌ترین نکته درباره خودکشی با قرص برنج بی‌اطلاعی مصرف‌کنندگان از مرگ طولانی، دردناک و غیرقابل اجتناب آن است چرا که فرد مسموم عطش زیادی دارد و تا وقتی زنده است، هوشیار و بیدار بوده و سوزش شدیدی در بدن خود احساس می‌کند. سیستم تنفس و قلب را دچار مشکل کرده و فرد در اثر مرگی زجرآور خواهد مرد و تاکنون راهکاری برای نجات جان بیماران یافت نشده است.

هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با قرص برنج وجود ندارد و اقدامات درمانی تنها شامل اقدامات حمایتی_علامتی است،میزان تاثیرگذاری این اقدامات برای مسمومان بستگی کامل به میزان مسمومیت و زمان رسیدن به مرکز درمانی دارد و میزان مرگ در مسمومیت با قرص برنج 80 تا 100 درصد است. آنچه باید مدنظر قرار گیرد آن است که معدود موارد درمان شده مربوط به مسمومین تنفسی بوده و مسمومین گوارشی نجات نمی‌یابند و عوارض بی‌بازگشت این قرص باعث می‌شود افرادی که تنها به قصد خودکشی نمایشی و تحت تاثیر قراردادن دیگران اقدام به مصرف آن می‌کنند نیز در دام مرگی سخت و دردناک گرفتار شوند.

شایع ترین علائم بالینی مصرف قرص برنج

بی قراری، بی اشتهایی، تحریک پذیری، گیجی، لرزش، دوبینی، سرگیجه، تنگی نفس، سرفه‌های شدید همراه با خلط سبز رنگ، عدم تعادل، دردهای شکمی، تهوع، استفراغ (درمواردی استفراغ یا مدفوع سیاه رنگ است)، تعریق، ضعف و بی­حالی، افت شدید فشارخون، تشنج و استشمام بوی سیر یا ماهی گندیده از تنفس بیمار، شایع ترین علائم بالینی مصرف قرص برنج است و بیشتر مرگ ­ها در خلال 12 تا 24 ساعت اولیه مسمومیت منجر به ایست قلبی و بعد از 24 ساعت باعث بروز نارسایی کلیوی و کبدی می­ شود­.

اقدامات پیشگیرانه از بروز مسمومیت با قرص برنج

باید در جهت افزایش آگاهی عموم افراد خانواده از خطرات این سم و اجتناب از نگهداری قرص برنج در منزل کوشا باشیم. همچنین خانواده ها باید برای پیشگیری از آفت­ زدگی برنج، سایر غلات و حبوبات در منزل، بجای قرص برنج از سیر و نمک استفاده نمایید.

بهتر است برای کنترل آفات انباری (خصوصا برای برنج) در منزل، بجای قرص برنج، از داروخانه ها و مراکز معتبر "قرص برنج با منشا گیاهی" که حاوی عصاره سیر یا زیره هستند، استفاده شود چرا که کاملا برای انسان بی­ خطرند. همچنین خانواده ها باید برای کنترل آفات خانگی نظیر ساس به هیچ وجه از قرص برنج استفاده ننمایند و در این امر حتماً با متخصصین مریوطه مشورت نمایید.

پیشگیری از آسیب قرص برنج، نیازمند قوانین سختگیرانه است

دسترسی آسان و آمار بالای مسمومیت در اردیبهشت 97 منجر به نوشتن نامه‌ای از طرف وزیر بهداشت به رئیس قوه قضاییه برای کنترل وضعیت دسترسی به قرص برنج گردید. با توجه به ابلاغیه ممنوعیت خرید، توزیع و ارائه قرص برنج در عطاری‌ها و سم فروشی‌ها ممنوع و مجازات عاملین این امر، اما گزارش‌های متعددی حاکی از ارزان و در دسترس بودن این قرص است به ‌طوری‌که در مراجعه به عطاری‌ها و نیز مراکز غیرقانونی فروش دارو و سموم می‌توان به راحتی و با قیمتی نازل یک بسته ده عددی از آن‌ را تهیه کرد و این در حالی است ‌که خوردن تنها نیمی از یک قرص (5/1 گرم) برای کشتن یک فرد بالغ کافی است.

در کشورهای توسعه‌یافته با وجود بیشتر بودن نسبی آمار خودکشی نسبت به ایران، موارد مسمومیت و خودکشی با این قرص بسیار محدود است و معدود موارد موجود هم اغلب تصادفی هستند. شاید مهمترین دلیل برای این مطلب قوانین سختگیرانه و محدودیت‌های شدیدی باشد که دسترسی عمومی به این ترکیب کشنده را ناممکن می‌سازد. اما از آن‌جا که بر طبق شواهد، قوانین و نظارت‌های موجود در ایران از بازدارندگی لازم برخوردار نیستند، بنابراین اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم از عواقب دردناک و غیرقابل اجتناب این قرص، موثرترین راه برای کاهش تلفات ناشی از مصرف آن باشد.

دانستنی‌های تحصیلی؛

فرزندتان را اینگونه به درس علاقه‌مند کنید

تصویر فرزندتان را اینگونه به درس علاقه‌مند کنید

درس خواندن و یادگیری کودکان و نوجوانان، موضوع مهمی است که به صورت مستقیم بر آینده آنها تاثیر می‌گذارد.

برای بیشتر والدین بردن کودکان به مدرسه کاری ضروری محسوب می‌شود.

هدف آن‌ها این است که فرزندانشان چه کودک و چه نوجوان در مدرسه احساس امنیت و راحتی کنند و درس‌ها را به خوبی یاد بگیرند.

به نظر می‌رسد در زمان حضور کودکان در مدرسه، والدین مسئولیتی بر روی دوش خود احساس نمی‌کنند و در این مدت کودکان شان را به دست غریبه‌ها می‌سپارند! اگر والدین نقش فعال تری ایفا کنند نه تنها کودکان به تحصیل ترغیب می‌شوند بلکه نگرانی خود آن‌ها نیز کاهش می‌یابد. در این صورت والدین در تجربیات تحصیلی فرزندشان نقش پررنگ تری برعهده می‌گیرند و در ضمن رابطه خوبی با آموزگاران برقرار می‌کنند.
والدین نباید اهمیت نقش خود و نیز مرزبندی‌های مدرسه را نادیده بگیرند. آن‌ها باید از اعتماد به نفس لازم برخوردار باشند تا در صورت لزوم از جانب کودک خود وارد عمل شوند. برای برقراری یک ارتباط قوی با اولیای مدرسه به توصیه‌های زیر توجه کنید:

۱ - زمان خاصی را برای رفتن کودک به بستر تعیین کنید

شب‌ها زودتر کودکان را به بستر بفرستید. کودکان باید قبل از رفتن به مدرسه آمادگی کامل داشته باشند و این وظیفه برعهده والدین آنهاست.

۲ - وداع را کوتاه کنید

صبح‌ها زودتر از خانه خارج شوید تا کودکان برای رسیدن به مدرسه استرس نداشته باشند. هنگام جدایی، کودک خود را به گرمی در آغوش بگیرید و ببوسید و سپس بلافاصله مدرسه را ترک کنید. بیشتر کودکان از وداع‌های طولانی ناراحت می‌شوند. نگران نباشید معلم‌ها به خوبی می‌دانند که چگونه کودکان را آرام کنند. یادتان باشد کودکان به ندرت پس از جدا شدن از والدین شان، به گریه کردن ادامه می‌دهند. اگر هنگام وداع قاطعیت داشته باشید فرزندتان «استقلال» را یاد می‌گیرد. وداع زمان مناسبی برای حرف زدن با معلم‌ها نیست. این کار را به زمان بهتری موکول کنید، زمانی که بتوانید با آرامش به مذاکره بپردازید.

۳ - از کلاس فرزندتان دیدن کنید

با آموزگار فرزندتان صحبت کنید و از او اجازه بگیرید ساعاتی را در کلاس درس بگذرانید. با این کار والدین کلاس درس را از نگاه فرزندشان و معلم او می‌بینند. در ضمن کودکان متوجه می‌شوند که والدین به سرنوشت آن‌ها اهمیت می‌دهند و نگران شان هستند.

۴ - در فعالیت‌های مدرسه شرکت کنید

برای انجام کار‌های مدرسه داوطلب شوید. این کار به سود مدرسه است و مهم‌تر از آن به کودکان نشان می‌دهد که تحصیل مقوله‌ای ارزشمند می‌باشد.

۵ - لباس‌های مناسبی برای فرزند خود در نظر بگیرید

اگر مدرسه فرزندتان لباس فُرم خاصی ندارد لباس‌های مناسبی برای او در نظر بگیرید. کودکان باید متوجه این مسئله شوند که مدرسه جای خودنمایی نیست و در آنجا فقط باید به تحصیل فکر کنند. لباس‌ها و کفش‌هایی را انتخاب کنید که کودک در آن‌ها احساس راحتی کند.

۶ - مراقب وسایلی که کودکان به مدرسه می‌برند باشید

اجازه ندهید فرزندتان اسباب بازی، بازی‌های ویدیوئی، وسایل الکترونیکی، و... را به مدرسه ببرد؛ به والدین توصیه می‌شود محتویات کیف فرزند خود را بررسی کنند.

۷ - در صورت لزوم به عنوان وکیل فرزند خود وارد عمل شوید

نخستین وظیفه والدین این است که در انتخاب مدرسه فرزند خود دقت کنند. یک آموزگار خوب می‌تواند بسیاری از مشکلات را به شیوه‌ای حرفه‌ای و ماهرانه حل کند. البته گاهی لازم است والدین وارد عمل شوند. در این مواقع آن‌ها باید به حرف‌های کودک و آموزگار خود به دقت گوش دهند و به دنبال یک راه حل فوری نباشند.

۸ - برای فرزند خود فضای مناسبی برای انجام تکالیف مدرسه فراهم کنید

هر روز از فرزند خود بپرسید که باید چه تکالیفی را انجام دهد. محیطی آرام را برای او در نظر بگیرید تا بتواند تکالیف خود را به خوبی انجام دهد.در صورت لزوم به راهنمایی فرزندتان بپردازید و از انجام تکالیف او مطمئن شوید. خواندن برای بچه‌ها یا به همراه آنها باید بخشی از برنامه شبانه باشد. شما می‌توانید برای کودکان کم سن و سال کتاب بخوانید. شما باید عشق به مطالعه را در فرزندتان نهادینه کنید. اگر هر شب قبل از خواب برای کودکان کتاب بخوانید آن‌ها قوه تخیل خود را به کار می‌اندازند و انگیزه زیادی برای خواندن پیدا می‌کنند.

۹ - کودکان بیمار باید در خانه بمانند

در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری‌های مسری از فرستادن کودک به مدرسه خودداری کنید. بهتر است در این مورد با مسئولین مدرسه هماهنگ باشید، ولی معمولا آبریزش از بینی، حالت تهوع و بیرون روی علائمی هستند که با مشاهده آن‌ها کودک را باید در خانه نگه دارید. اگر والدین بیشتر مراقب باشند مدارس محیط سالم تری خواهند داشت. از این امر مطمئن شوید که اولیای مدرسه شماره تلفن‌های شما را در اختیار دارند. در ضمن اگر کودکان شماره تلفن پدر و مادر خود را به خاطر بسپارند احساس امنیت بیشتری خواهند کرد.

۱۰ - خوراکی‌های سالم و مغذی را برای فرزندتان آماده کنید

خوراکی‌های حاوی پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده مثل هویج، پنیر، کلوچه خشک، آب میوه طبیعی، بوقلمون و میوه گزینه‌های بسیار خوبی هستند و انرژی مورد نیاز فرزندتان را فراهم می‌کنند.

۱۱ - هنگام شام فرصت خوبی برای حرف زدن اعضای خانواده است

زمانی که اعضای خانواده بر سر سفره شام می‌نشینند فرصت خوبی است که والدین و کودکان در مورد روزی که گذرانده اند با یکدیگر حرف بزنند. والدین می‌توانند درباره مدرسه و مسائلی که برای فرزندشان پیش آمده از او سؤال کنند. باید هنگام صرف شام فضای گرم و صمیمانه‌ای حاکم باشد به طوری که اعضای خانواده احساس کنند پس از گذراندن روزی پرمشغله یک پناهگاه امن در انتظار آنان است.