Related image

تا می توانید میوه و سبزیجات بخورید / فست فود در روزهای آلوده ممنوع


تصویر تا می توانید میوه و سبزیجات بخورید / فست فود در روزهای آلوده ممنوع
هوای تهران و برخی شهرهای بزرگ هنوز آلوده است و روزهایی بحرانی پشت سر می گذارد. در این روزها شمار مراجعان به درمانگاه ها و بیمارستان ها به دلیل مشکلات تنفسی و سایر مشکلات مربوط به آلودگی هوا چند برابر شده است.
آنچه که در این روزها بسیار اهمیت دارد نوع تغذیه است. تغذیه قرار نیست آلودگی را از بین ببرد اما حداقل در برابر برخی از مواد سمی در بدن ایستادگی می کند و علاوه بر آن برخی دیگر از مواد خوراکی باعث کاهش جذب سموم هوای آلوده در بدن افراد می شود.

هوای تهران هنوز آلوده است و مشخص نیست این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت اما باید در این وضعیت به نوع تغذیه بسیار اهمیت داد. در این روزها شهروندان تا می توانند میوه و سبزیجات مصرف کنند.

میوه ها به دلیل اینکه حاوی انواع ویتامین ها هستند می توانند برخی از سموم ناشی از آلودگی هوا را که جذب بدن شده اند دفع و خنثی کنند. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که میوه به تنهایی نمی تواند در برابر آلودگی از بدن افراد محافظت کند.

نوع تغذیه نقش زیادی در پایداری بدن در مقابل آلاینده های موجود در هوا دارد و هر چند به طور کامل آنها را از بین نمی برد اما حداقل این است که آنها را کمرنگ می کند.

میوه ها حاوی رنگدانه های متعددی نیز هستند که این رنگدانه ها خود از جذب مواد سمی در بدن جلوگیری می کنند اما همانطور که گفتم این فرآیند قرار نیست به طور کامل باشد و آلودگی را به طور کامل از بین ببرد.

سبزیجات و صیفی جاتی همانند انواع کلم حاوی آنتی اکسیدان های فراوانی هستند که در آلودگی هوا برای بدن بسیار مناسب است. رنگدانه های نارنجی موجود در هویج نیز بسیار مفید و موثر است.

مواد غذایی دیگری همچون گوجه فرنگی، روغن زیتون و سیر و پیاز نیز مفید و موثر است. البته در روزهایی که هوای تهران به شدت آلوده است می توان از قرص های ویتامین C و E نیز استفاده کرد.

اسیدهای چرب امگا 3 در برابر آلاینده‌های موجود در هوا مقاومت زیادی دارند. منابع خوراکی غنی از این اسیدهای مفید شامل مغزهای روغنی مثل گردو، دانه‌ها مثل تخم کتان، ماهی‌های چرب و روغن ماهی هستند.

استفاده از فست فودها در این روزها باید به حداقل برسد و اصلا استفاده آنها ممنوع است. انواع فست فود حاوی روغن با اسید چرب بالایی هستند. این اسیدهای چرب ترانس بالا در جذب سموم موجود در هوا همانند سرب سریع عمل می کنند.

تاکید بر عدم استفاده از انواع فست فودها در وضعیت آلودگی هوای تهران:کودکان در برابر آلودگی هوا بسیار آسیب پذیر هستند و نوع تغذیه آنها باید بسیار مورد اهمیت قرار بگیرد.

مصرف آهن و ویتامین ها به خصوص ویتامین C برای کودکان بسیار خوب و مفید است.

در روزهای آلوده توجه به تغذیه بسیار مهم است و در واقع یک سپر دفاعی بزرگ در برابر آلاینده های موجود در هوا محسوب می شود. در این روزهای آلوده باید به اندازه کافی مایعات مصرف و وعده هایی همانند سوپ در طول روز گنجانده شود.

توصیه هایی برای روزهای بعد از عمل جراحی ارتوپدی / تاثیر شیر و ماست در جوش خوردن استخوان


تصویر توصیه هایی برای روزهای بعد از عمل جراحی ارتوپدی / تاثیر شیر و ماست در جوش خوردن استخوان

اصولا در دو روز نخست بعد از عمل جراحی درد در موضع بیمار وجود دارد که اگر این درد حتی پس از خوردن مسکن تسکین نیافت باید نزد پزشک مراجعه کرد.

احتمال تورم در محل جراحی بعد از عمل جراحی وجود دارد،لازم است موضع جراحی شده تحرکات محدودی داشته باشد. البته پس از بررسی های دقیق و مشورت با پزشک ، بیمار باید موضع جراحی شده خود مثلا زانو را ورزش بدهد.

تحرک موضع جراحی شده به صورت محدود، از لخته شدن خون در آن موضع جلوگیری می کند. در صورتی که محل جراحی شده هیچ حرکتی نداشته باشد این عدم حرکت به اختلال در سیستم خون رسانی منجر خواهد شد.

برنامه تعویض پانسمان موضع جراحی شده صد در صد باید مطابق با دستور پزشک باشدورژیم غذایی موضوع بسیار مهمی برای کلیه بیمارانی است که عمل جراحی را پشت سر گذاشته اند. یک بیمار ممکن است مبتلا به دیابت باشد و یک بیمار دیگر مبتلا به امراض قلبی. تغذیه در این موارد بسیار مهم است. این رژیم غذایی در هر شرایطی باید سبک و متعادل باشد و پروتئین ها و ویتامین ها را در بر بگیرد.

استفاده از مایعات برای بیماران تازه جراحی شده توصیه شده و مهم است. البته در این میان نباید فراموش کرد که خطراتی مثل سنگ کلیه در بیمارانی که زیاد در بستر می مانند وجود دارد بنابراین مصرف شیر برای این دست از بیماران که مجبور هستند مدت زمان بیشتری در بستر باشند توصیه نمی‎شود.

موضع جراحی شده و استخوانی که جوش خورده نیاز به ترمیم دارد و این ترمیم از طریق تغذیه درست حاصل می شود. هر فرد به طور عادی دو هزار و 500 کالری باید مصرف کند اما یک بیماری که تازه مورد عمل جراحی استخوان قرار گرفته باید تا سقف شش هزار کالری را در طول روز مصرف کند.

بیمار اگر تغذیه درست نداشته باشد با زمان طولانی تری جهت ترمیم و جوش خوردن کامل استخوانش روبرو خواهد شد. آمینواسیدهایی مثل لیزین،آرژنین،پرولین، گلایسین به افزایش بازجذب کلسیم و افزایش جذب کلسیم در صفحات استخوانی منجر می‌شوند و در بازسازی بافت آن کمک می‌کنند.

فرد بیمار باید روزانه هشت لیوان آب مصرف کند ضمن اینکه مصرف مایعات مقوی مثل سوپ و شیر و ماست توصیه می شود.

با تاکید بر کنترل مداوم ضربان قلب و فشار خون در بیماران پس از عمل جراحی به خصوص بیماران سالمند:کوچک ترین تغییر در بیماران بعد از عمل جراحی باید به اطلاع پزشک برسد، تغییراتی مثل بالا رفتن ضربان قلب، غیرطبیعی شدن ادرار(تکرر و یا کاهش آن) و میزان فشار خون بدن. بیمار باید خود را مجبور به این کند که روزی سه یا چهار بار ادرار کند.

سایر اندام ها نیز باید تحرک داشته باشند. مثلا اگر فرد زانوی خود را عمل کرده باید مچ پا و دیگر نواحی پای خود را حرکت دهد و ورزش کند تا جریان خون ادامه داشته باشد و دچار اختلال نشود.

بیماران سالمند پس از عمل های جراحی به شدت در معرض خطر زخم بستر هستندومراقبت از سالمند، تغذیه او و حتی نوع رفتار با او بعد از عمل جراحی بسیار اهمیت دارد.

رعایت بهداشت پس از عمل جراحی:بیمارانی که عمل های جراحی ارتوپدی را پشت سر گذاشته باشند باید تحرک داشته باشند. این عدم تحرک شرایط دردناکی را برای بدن آنها به وجود می آورد. باید به این موضوع هم توجه داشت که جوش خوردن استخوان در موضع جراحی شده فرآیندی زمان بر است و اگر زخم آن موضوع خوب شود بدان معنا نیست که استخوان هم جوش خورده است.

بنابراین بیمار باید با هوشیاری کامل به این موضوع نگاه کند. اگر زخمش سریع خوب شود گمان نکند که استخوانش هم خوب شده و می تواند بی‎مهابا حرکت کند.

هشدار:ایمپلنت هایی که در بدن بیمار در هنگام عمل جراحی گذاشته می شوند تحمل هر وزنی را ندارند. یک بیمار نباید گمان کند این ایمپلنت ها می توانند انواع وزن های سنگین را تحمل کنند.

این ایمپلنت ها ممکن است خم شوند و اصلا بشکنند. بنابراین یک بیمار باید با احتیاط حرکت کند و ناگهان روی این ایمپلنت موجود در بدن خود که مثلا در ساق پای او کار گذاشته شده فشار وارد نکند.

از بین رفتن درد در موضع جراحی شده به معنای عدم پیگیری سایر دستورات پزشک نیست:بروز مشکلات تنفسی به خصوص در بیمارانی که سابقه این بیماری هم دارند اجتناب ناپذیر است. بیمار باید در این مواقع مرتب سرفه کند تا این مشکل به صورت موقت هم که شده رفع شود.

عفونت پس از عمل جراحی:عفونت بسیار خطرناک است و به شدت باید مراقب آن بود و جلوگیری کرد. تب و لرز و قرمزی شدید در موضع جراحی شده از علائم عفونت هستند.

تپش قلب و درد در موضع از دیگر علائم عفونت در محل جراحی شده هستند:در صورت بروز این علائم یک بیمار باید به سرعت به پزشک مراجعه کند. نادیده گرفتن آنها خطرناک است و می تواند منجر به عواقب بدی شود.