دانستنی های علمی کوتاه و جالب - دلگرم
آیا میدانید های جالب و زیبا برای اطلاعات عمومی بایگانی |بروزترین ...

همه چیز درباره "دگزامتازون"
یاستفاده از دگزامتازون در بیماران سرپایی مبتلا به عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی فوقانی باعث سرکوب شدید سیستم ایمنی فرد مبتلا شده و استعداد ابتلا به عفونت‌های مختلف را در این افراد افزایش می‌دهد.

درباره میزان اثرگذاری استفاده از دگزامتازون در درمان بیماران کرونایی:استفاده از دگزامتازون در بیماران سرپایی مبتلا به عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی فوقانی از جمله کرونا، سرماخوردگی و آنفلوآنزا، باعث سرکوب شدید سیستم ایمنی فرد مبتلا شده و استعداد ابتلا به عفونت‌های مختلف را در این افراد افزایش می‌دهد. بنابراین تزریق و تجویز دگزامتازون در بیماران سرپایی مبتلا به عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی فوقانی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. پزشکان عمومی و متخصص به هیچ عنوان نباید برای این بیماران دگزامتازون تجویز کنند.

 تاثیر دگزامتازون بر روی بیماران کرونایی انجام شده است:این مطالعه در آن دسته از بیماران کرونایی انجام شده که در بخش آی‌سی‌یو و تحت مراقبت‌های ویژه بستری بودند و طبق بررسی‌های انجام شده کمبود شدید اکسیژن داشتند که مجبور شدند به آنها دستگاه تنفس مصنوعی متصل کنند. در این مطالعه بر روی این بیماران مشاهده کردند که میزان مرگ‌ومیر این افراد که به دستگاه تنفس مصنوعی متصل بودند و به آنها دگزامتازون داده شده، کاهش یافته است.

این موضوع به این معنا نیست که دگزامتازون در پیشگیری یا درمان کرونا تاثیر دارد:از زمانی که این موضوع مطرح شد، عده‌ای آمپول‌های دگزامتازون خریدند و فکر می‌کنند اگر دگزامتازون تزریق کنند، دیگر به کرونا مبتلا نمی‌شوند. این اقدام اصلا منطقی نیست.

 دگزامتازون در پیشگیری از ابتلا به کرونا و درمان بیماران سرپایی مبتلا به این بیماری، تاثیری ندارد. باید توجه کرد که سال‌هاست که از دگزامتازون در بیمارانی که دچار دیسترس تنفسی هستند، استفاده می‌کنیم، اما اینطور نیست که برای همه بیماران دگزامتازون تجویز کنیم، بلکه برای بیمارانی که شرایط خاص دارند، مشکلات تنفسی دارند و یا به دستگاه تنفس مصنوعی متصل شدند و این دستگاه برایشان جوابگو نیست، از این دارو استفاده می‌کنیم که گاهی اوقات نتیجه مطلوب می‌گیریم. بنابراین موضوع جدیدی نیست. البته درباره کرونا برای بیمارانی که اعلام کردم، این مطالعه جدید است.