عطاری بهار

بلاهایی که چیپس و پفک سرتان می آورد!/ هشدار درباره عوارض پفک بر جنین و کودک

عطاری بهار
مصرف تنقلاتی همچون چیپس و پفک برای کودکان زیر 2 سال ممنوع است تا به حال به این فکر کردید چرا فقط برای کودکان زیر 2 سال ؟ در حقیقت این تنقلات برای تمامی افراد مضر است و تمامی عوارض آن ها گریبان گیر تمام گروه های سنی را می گیرد .  

پفک ، از دسته تنقلاتی است که مضراتش برای سلامتی به خوبی در تمامی سنین شناخته شده است .بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون سردسته و مهم ترین مشکل این گروه از خوردنی هاست ، لذا این بیماری ها را بیماری های خاموش نام نهاده اند حتما پیشگیری از آن در جامعه باید گسترش یابد همچنین مصرف پفک به دلیل نمک زیاد ، سبب آسیب به کلیه ها، تغییر ذائقه افراد به شور‌خواری، تجمع آب در بدن و در نتیجه تورم بافت‌ها و افزایش فشار خون و سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود.

بحث چربی ها یکی دیگر از مشکلات این دسته از تنقلات است ، اسید های چرب ترانس که عامل اصلی افزایش چربی های بد خون بخصوص کلسترول بد می شود علاوه بر آن مصرف تنقلات همانند چیپس و پفک دارای اثرات جبران‌ناپذیری است که بسیاری از کارشناسان علوم غذایی در این مورد اتفاق نظر دارند و تحقیقات نشان داده است طی استفاده مکرر از روغن یک ماده سرطان زا بوجود می آید به عبارتی کودکان و حتی بزرگسالانی که در خانواده زمینه سرطان دارند به شدت از مصرف این دسته از تنقلات خودداری کنند همچنین والدین دقت داشته باشند از روی دلسوزی نیز چیپس و پفک دست فرزندانشان ندهند .

تحقیقات نشان می‌دهد که پفک تا 9 برابر وزن خود آب جذب می‌کند، بنابراین معده کودکان را پر کرده و منجر به بی‌اشتهایی آنها به وعده‌های غذایی اصلی می‌شود. همچنین چیپس نیز به دلیل کالری بالای روغن آن منجر به سیری کاذب می‌شود و میل افراد را به مصرف غذاهای مغذی کاهش می‌دهد؛ در نتیجه این امر مصرف‌کننده به بیماری‌هایی نظیر کم‌خونی، کوتاهی قد، پوکی استخوان و ریزش و تضعیف مو پس از مصرف مداوم این فرآورده‌ دچار می‌شود همچنین مصرف رنگ نارنجی در پفک باعث بروز اختلالات رفتاری، اضطراب، تندخویی و آلرژی کودکان می‌شود.

سوء تغذیه یکی دیگر از عوارض این گروه از خوراکی های کم ارزش است . در رابطه با افرادی که درگیر سوء تغذیه هستند هشدار داده می شود از این خوردنی ها به هیچ وجه حتی در مقدار کم استفاده نکنند چرا که این گروه از خوراکی ها سیری کاذب در فرد بوجود می آورد و این سیری کاذب احساس بی اشتهایی را در فرد تشدید کرده و دیگر میلی به خوردن غذای اصلی ندارند، این بی اشتهایی تهدیدی جدی برای این افراد است .

علاوه بر آن کودکانی که در سنین رشد هستند نیز در روند تکاملی رشدشان اختلال بزرگی ایجاد می کنند از طرفی به دلیل پرکالری بودن این مواد کم ارزش عامل اصلی چاقی و اضافه وزن هم بشمار می آید ، چاقی به خودی خود زمینه ساز انواع بیماری های متابولیک مانند دیابت ، بیماری های قلبی و عروقی ، انواع سرطان ها و ... است به همین سبب به سالمندان ، کودکان ، مادران باردار و شیرده توصیه می شوند به هیچ عنوان از این خوردنی ها استفاده نکنند علاوه بر آن که مصرف چیپس و پفک در هنگام بارداری باعث افزایش ماده ای به نام آکریلامید در بدن زنان می شود که ممکن است روند رشد جنین را به خطر اندازد و در نهایت باعث تولد نوزادی شود که در مقایسه با نوزدان سالم تر سر کوچک تری دارد.

در تمامی دنیا این محصولات کم ارزش تولید و تبلیغ می شوند اما در کنار این تبلیغات آموزش های صحیحی در این زمینه قرار داده اند علاوه بر آن این تبلیغات یک منبع درامد است پس منع آن امکان پذیر نیست از طرفی نیز در تمامی دنیا تولید کنندگان این مواد کم ارزش باید مالیات هایی را برای سلامت مصرف کنندگان بپردازند و اداره بهداشت هر کشور از این پرداخت ها در ساخت برنامه های آموزشی استفاده می کنند و به مردم در رابطه با عوارض این دسته از خوراکی ها هشدار می دهند اما متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست.

باورهای درست و غلط درباره سرماخوردگی

عطاری بهار
این روزها بیشتر شهرهای کشورمان آب و هوایی سرد، بارانی و برفی را تجربه می‌کنند. در این میان بازار شایعات حسابی گرم است و انواع و اقسام توصیه‌ها را درباره پیشگیری و درمان سرماخوردگی می‌شنویم، اما واقعا کدامشان علمی هستند؟

مثلا این که در روزهای سرد اگر حسابی لباس بپوشیم سرما نمی‌خوریم؟ باید گفت هوای سرد می‌تواند تا اندازه‌ای سیستم ایمنی را ضعیف کند که البته این اندازه چندان هم زیاد نیست، اما نکته اینجاست که عامل سرماخوردگی ویروس‌ها هستند نه هوای سرد و اتفاقا محیط‌های بسته بیشتر باعث انتشار ویروس‌ها بین افراد می‌شود. می‌پرسید چطور؟ یک نفر حامل ویروس است و در اتوبوس، در محل کار، در مهمانی و کنار بقیه می‌نشیند، کار می‌کند و نفس می‌کشد. در و پنجره‌ها بسته است و هیچ تهویه‌ای هم نیست.

بنابراین ویروسی که با ترشحات تنفسی او خارج شده براحتی وارد بدن حاضران در اتاق خواهد شد. در این میان فراموش نکنید دوری از قطرات تنفسی پر از ویروس فرد بیمار، روش موثری برای پیشگیری است اما این قطرات ممکن است روی دست فرد بیمار هم باشند و آن وقت هرجا که او دستش را بگذارد مثلا دستگیره در، گوشی تلفن، صفحه کلید رایانه و موس و... می‌تواند ویروسی شود و کافی است شما هم ویروس را لمس و وارد بدنتان کنید. به همین راحتی چند روزی را خانه نشین می‌شوید چون سرما خورده‌اید! پس با همین آب و صابون معمولی روزی چند بار دستتان را بشویید و دست‌هایتان را به دهان و چشمتان نزنید. حتی صفحه کلید و میز کار و دستگیره و تلفن و... را هم می‌توانید با محلول‌های الکلی هر روز تمیز کنید.

حالا اگر بی‌احتیاطی کردید و سرما خوردید چطور؟ آیا جزو افرادی هستید که معتقدید تا پنی‌سیلین نزنید خوب نمی‌شوید؟ اگر پاسختان مثبت است همین حالا با این باور غلط خداحافظی کنید.

عامل سرماخوردگی همان‌طور که گفتیم، ویروس است و ویروس‌ها هیچ‌کدام به داروهایی که با نام آنتی‌بیوتیک می‌شناسیم مثل پنی سیلین، آموکسی‌سیلین، آمپی‌سیلین، کوآموکسی کلاو و... پاسخی نمی‌دهند. این داروها ضدباکتری هستند (آن هم انواع خاصی از باکتری‌ها) و مصرف خودسرانه و اشتباه این آنتی‌بیوتیک‌ها نه‌تنها کمکی به درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند راه‌هایی را برای مقاومت در برابر آنها پیدا کنند و این یعنی بی‌دفاع شدن بدن در برابر باکتری‌های بیماریزا و جواب نگرفتن از درمان‌های شایع به دلیل مقاومت بدن. از طرفی برخلاف باور عموم آنفلوآنزا یک سرماخوردگی شدید نیست. عطسه، آب ریزش از بینی و چشم و بی‌حالی و کسالت از جمله شایع‌ترین علائم سرماخوردگی به حساب می‌آید در حالی که آنفلوآنزا اغلب با تب بالا، سردرد و درد شدید عضلات و مفاصل همراه است و برخلاف سرماخوردگی که در عرض چند روز شدید می‌شود و بعد هم فروکش می‌کند، ناگهانی و بی‌مقدمه است.

هشدارهایی برای مهار آنفلوآنزای پرندگان

عطاری بهار
مرگ می‌پرد؛ آنفلوآنزا، پرنده شکار می‌کند از مرغ و ماکیان گرفته تا مهاجرهای وحشی که در مسیر کوچ، تنی هم به آب‌های ایران می‌زنند.

جنگ فعلا میان نوعی آنفلوآنزای پرندگان به نام H5N8 و مرغ‌های مرغداری‌های اطراف تهران است. ترس مردم و متخصص‌ها اما فقط از مرگ غم‌انگیز پرنده‌ها نیست بلکه بیم دارند مبادا مرض، آن روی دیگرش را به آدم‌ها هم نشان دهد و قتل عامی راه بیندازد شبیه آنچه آنفلوآنزای خوکی هفت سال پیش در دنیا راه انداخت.

برنده جنگ آنفلوآنزای مرغی تا اینجای کار، آنفلوآنزاست که در دو هفته گذشته در دو مرغداری حوالی تهران 5600 مرغ از 283 هزار و 500 مرغ را کشت و باعث شد بقیه مرغ‌ها هم برای جلوگیری از شیوع سریعش، معدوم شوند، اما متولیان سلامت در ایران، قصد تسلیم شدن ندارند؛ سازمان دامپزشکی مثل بازرسی که دنبال قاتلی افتاده باشد، بین مرغداری‌ها پی آنفلوآنزا می‌گردد و وزارت بهداشت دائم درباره وضعیت شیوعش هشدار می‌دهد و حتی موضوع دومین کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان تهران هم در هفته گذشته به همین موضوع اختصاص پیدا کرد و قرار شد سازمان صدا و سیما هم در قالب زیرنویس‌هایی درباره بیماری به مردم اطلاعات بدهد.

آنچه در این دو هفته دل مشغولی مردم درباره آنفلوآنزای پرندگان را بیشتر کرده و در فضای مجازی هم سیلی از پیام‌های اغراق شده از شیوع این بیماری را راه انداخته، این است که شهروندان از هم می‌پرسند اگر برخی مسئولان می‌گویند بیماری قابل انتقال به انسان نیست، چرا گروهی دیگر به مردم هشدار می‌دهند و از آنها می‌خواهند با احتیاط رفتار کنند؟ هدف ما در این گزارش، پاسخ به همین پرسش است.

بیماری قاتل آدم‌ها می‌شود؟

گرچه هنوز هیچ نمونه‌ای از ابتلای انسان به آنفلوآنزای پرندگان مشاهده نشده است، اما خیلی‌ها که خاطره همه‌گیری جهانی به آنفلوآنزای خوکی را به یاد دارند، لبخند مرموز آنفلوآنزای پرندگان را به آدم‌ها، باور نمی‌کنند و همیشه درصدی از خطر را برای ابتلای انسان‌ها قائلند.

در غائله همه‌گیر شدن آنفلوآنزای خوکی در دنیا، دانشمندان ابتدا گمان می‌کردند که این بیماری قابل انتقال به انسان نیست، اما ویروس ناگهان دانشمندان را غافلگیر کرد و قتل عام راه انداخت. در برخورد با ویروس آنفلوآنزای پرندگان باید جانب احتیاط را نگه داشت تا تجربه‌ای مشابه تجربه همه‌گیری آنفلوآنزای خوکی میان انسان‌ها تکرار نشود.

گزارش‌هایی از ابتلای انسان‌ها به آنفلوآنزای پرندگان در نقاط دیگر دنیا رسیده و حتی در آن زمان اعلام شده بود که این بیماری برای انسان تا 70 درصد کشنده است، اما این آمارها اندک بوده و هنوز دانشمندان نمی‌توانند با یقین اعلام کنند که بیماری حتما قابلیت انتقال به انسان را دارد.

بین متخصص‌ها، گروهی هم نسبت به آنفلوآنزای پرندگان آشکارا مشکوک هستند،گرچه از 20 سال پیش تاکنون هیچ مورد انسانی از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای پرندگان در کشور گزارش نشده است، اما در کشورهایی مانند ویتنام و مصر که در این زمینه سختگیری نکردند و سهل‌انگارانه تصور کردند آنفلوآنزای پرندگان گزندی به آدم‌ها نمی‌رساند، در سال‌های گذشته موارد انسانی از این بیماری کشنده دیده شده است.

به همین خاطر است که متولیان سلامت در ایران بدقت سیر ویروس آنفلوآنزای پرندگان را رصد می‌کنند تا مبادا ناگهان تغییر چهره بدهد و علیه انسان‌ها هم تیغ بکشد. توصیه‌های پیشگیرانه برای رعایت همان احتیاط پیشگیرانه است.باید کاملا محتاط رفتار کرد، چرا که ویروس ممکن است در آینده توانایی انتقال به انسان را پیدا کند.

رعایت توصیه‌های پیشگیرانه متخصص‌ها سخت نیست مثلا به مردم هشدار می‌دهند اگر پرنده‌ای مرده دیدند، لمسش نکنند و سریعا موضوع را به سازمان دامپزشکی اطلاع دهند. اگر خواستند پرنده‌ای ذبح کنند، مراقب باشند خونش به چشم یا زخم‌شان پاشیده نشود و پرها یا امعا و احشایش را در محیط پراکنده نکنند. گوشت پرنده را پیش از مصرف، کامل بپزند. مرغ و ماکیان‌شان را در آبگیرهایی که محل تجمع پرندگان مهاجر وحشی است، رها نکنند و فعلا از صید پرنده‌های مهاجر دست بردارند و خوراک‌شان نکنند.

اینها هشدارهای وزارت بهداشت به مردم عادی است، اما این وزارتخانه و سازمان دامپزشکی از پیش، تکلیف‌شان را با مرغداری‌ها روشن و برای آنها دستورالعملی سرسختانه‌تر وضع کرده‌اند.

صاحبان مرغداری‌ها، حتی در صورت مشاهده یک مورد مرغ یا خروس مرده باید فورا از سازمان دامپزشکی کمک بخواهند. آن وقت است که کارکنان این سازمان می‌آیند و همه مرغ و خروس‌ها را معدوم می‌کنند و پس از دفن روی خاک آهک می‌پاشند تا ویروس را هر طور شده مهار کنند و اجازه ندهند به مرغداری‌های دیگر سرایت کند. مرغداری که آلوده تشخیص داده شده است تا سه ماه اجازه پرورش هیچ مرغ و ماکیانی را ندارد.

عطاری بهار

 قدرت‌نمایی بیماری‌های شدید تنفسی

گرچه آنفلوآنزای مرغی هنوز دامن ایرانی‌ها را نگرفته و با حیا مانده و به کشتن مرغ و ماکیان بسنده می‌کند، اما آمارهای مراجعه به مراکز درمانی کشور در 10 روز گذشته حکایت از آن دارد که ابتلا به بیماری‌های شدید تنفسی واگیردار در این مدت بیشتر شده است که ارتباطی مستقیم با سردتر شدن هوا در کشور دارد. هرچند گفته می‌شود که این افزایش ربطی مستقیم به آلودگی هوا ندارد؛ اما گویا هم تائید می‌کند آلودگی هوا، آنفلوآنزای کسانی را که امراض زمینه‌ای دارند و بدن‌شان ضعیف است، تشدید می‌کند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر برای مردمی که نگران آنفلوآنزا هستند دو توصیه اصلی دارد نخست این که با مراقبت‌های ساده از خود مثلا دوری از کسانی که مبتلا به آنفلوآنزا شده‌اند، از ابتلا به بیماری پیشگیری کنند و دوم این که اگر بیمار شدند به هیچ عنوان خوددرمانی نکنند و پیش از آن که بیماری‌شان تشدید شود، پزشک معالج را ببینند و برای درمان فوری، آستین بالا بزنند.

رفتارهایی که باعث می‌شود جذاب نباشید

عطاری بهار
همه ما سعی داریم افرادی مهربان، دلسوز، با محبت و بزرگ باشیم اما در برخی افراد همیشه این‌ گونه نیست. بعضی افراد رفتار یا عادت‌های بدی دارند که آنها را غیر جذاب و آزاردهنده می‌کند و بنابراین کسی دوست ندارد با آنها در ارتباط باشد.برخی از این مشخصه‌ها و عادات مضر در ادامه ذکر شده‌اند.

۱. خودشیفتگی

بسیاری از افراد بدون این که بدانند خودشیفته هستند. تنها بر خود تمرکز دارید، تنها درباره خودتان حرف می‌زنید و معمولاً به حرفه‌ای اطرافیانتان اهمیتی نمی‌دهید. تصور می‌کنید تنها فردی که مهم است خودتان هستید. اگر این‌گونه‌اید، وقتش است که خود را تغییر دهید. هیچ‌ کس با فردی که تنها به خودش اهمیت می‌دهد، دوست نمی‌شود.

۲. توجه به زیبایی ظاهری و بی‌اعتنایی به باطن

زیبایی واقعی از اعماق قلب، بدن و روح شما حاصل می‌شود. زیبایی ظاهری مهم‌ترین مسئله نیست اما افراد دارای رفتارهای غیر جذاب تصور می‌کنند زیبایی ظاهری مهم‌ترین چیز است. نگاهی در آینه به اعماق وجود خود بیندازید. ممکن است در باطن خود فرد زشتی را ببینید؛ مگر آن که طرز تفکر خود را تغییر دهید.

۳. همیشه در رقابت با دیگران هستید

آیا از آن دسته افراد هستید که حتماً باید بهتر از دیگران باشند؟ اگر این‌ طور است پس انسان غیر جذابی هستید. باید اهمیت بیشتری به دوستانتان بدهید و بگذارید آنها هم از موفقیت‌های خود لذت ببرند. اگر بر ترس خود از ارتفاع غلبه کردند و ۱۰ متر بالا رفتند، نگویید: «همش همین؟ من ۳۰ متر می‌روم.» در عوض بگویید: «عالیه، بهت افتخار می‌کنم.»

۴. دوستان خود را به چشم دشمن می‌بینید

افراد غیر جذاب همیشه با دوستان خود در جنگ‌ و دعوا هستند. به‌ جای کنار هم ماندن و اهمیت دادن به اطرافیان همیشه پشت خود را به آنها می‌کنید و از پشت به آنها خنجر می‌زنید. دوستانتان دشمنان شما نیستند که متحدان شما هستند.

۵. اهمیت خود برای دیگران را زیر سؤال می‌برید

اگر مدام اهمیت خودتان برای دیگران را زیر سؤال ببرید، مطمئناً فرد غیر جذابی خواهید بود. مثلاً دو تا از دوستانتان بدون شما بیرون رفتند. تصور می‌کنید برای آنها اهمیتی ندارید. این مسئله را فراموش کنید. آنها هنوز هم دوستان شما هستند و البته بدون حضور شما هم به زندگی خود ادامه می‌دهند.

۶. همیشه می‌خواهید رئیس باشید

در یک گروه دوستانه همه باید برابر باشند. اگر این شمایید که همیشه تصمیم می‌گیرید و دوست دارید همواره مسئول همه‌ چیز باشید و کارهای دیگران را کنترل کنید، پس بهتر است بدانید که رفتارتان بسیار غیر جذاب است.

۷. فرد صادقی نیستید

برای این که دوست خوبی باشید و دیگران بخواهند در اطراف شما باشند، باید صداقت داشته باشید. اکثر افرادی که رفتار غیر جذاب دارند، انسان‌های غیر صادقی هستند که درباره همه‌چیز دروغ می‌گویند. بله، صداقت بهترین سیاست است.

۸. فرد بی‌ادبی هستید

اگر رفتاری بی‌ادبانه و توهین‌آمیز دارید و در جمع حرف‌های خجالت‌آوری به دوستانتان می‌زنید، دست از این رفتار بکشید. این‌ گونه کسی نمی‌خواهد نزدیکتان شود. گاهی اوقات با دیگران اختلاف‌ نظر پیدا می‌کنید یا اطرافیان رفتاری می‌کنند که برایتان خوشایند نیست اما رفتار بی‌ادبانه دیدگاه همه را نسبت به شما تغییر می‌دهد.

۹. فردی غیر قابل‌اعتماد و وابسته هستید

آیا در موارد نیاز به دوستانتان کمک می‌کنید؟ یا این که وقتی کسی به شما نیاز دارد، همیشه سرتان شلوغ است؟ اگر کسی نتواند روی کمک شما حساب کند، این رفتار غیر جذاب محسوب می‌شود. به همین ترتیب اگر فردی هستید که همیشه چشم به کمک دیگران دوخته‌اید، باز به چشم دوستانتان فرد غیر جذابی خواهید بود.

۱۰. همیشه بدبین هستید

بدبینی خصوصیت جذابی نیست. اگر همیشه دیدگاهی منفی به مسائل دارید، سعی کنید آن را تغییر دهید. کسی نمی‌خواهد با فردی که تنها جنبه منفی مسائل را می‌بیند، دوست شود.