عطاری بهار

مدفوع سیاه خونی نشانه چه بیماری است ؟/مراقب این سرطان شایع و کشنده باشید!

عطاری بهار

سرطان روده بزرگ، دومین عامل مرگ و میر بر اثر سرطان در جهان و چهارمین سرطان شایع در کشور به شمار می آید و در سال های اخیر بسیار با شیوع روز افزون این بیماری در کشور مواجه شده ایم و شاهد مرگ چندین هنرمند کشور به دلیل همین بیماری شایع بودیم .

سرطان روده بزرگ جزء چهارمین سرطان شایع در کشور محسوب می شود .معمولا دهه شیوع ابتلا به این بیماری دهه ششم و هفتم یعنی از 50 سالگی به بعد است .این سرطان قابل پیشگیری است البته اگر در مراحل ابتدایی کشف و درمان شود . عوامل زمینه‌سازمتعددی برای سرطان روده بزرگ وجود دارند که اگر عوامل را به خوبی بشناسیم و از آنها پرهیز کنیم تا حد زیادی از ابتلا به این نوع سرطان در امان خواهیم بود.

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در ابتلا به سرطان روده بزرگ تغییر در سبک زندگی ، رژیم های غذایی نادرست و عوامل محیطی است.حدود 10 درصد از سرطان های روده بزرگ زمینه ژنتیک دارد بنابراین اگر افراد عوامل محیطی را خوب بشناسند درصد ابتلا به این بیماری شایع کاهش میابد .همان طور که گفتیم رژیم غذایی در راس عوامل خطر قرار دارند ، رژیم غذایی پرچربی بدون فیبر و سبزیجات عامل اصلی ابتلا افراد به سرطان روده بزرگ است .

استفاده از غذاهای کنسرو شده ،غذاهای فراوری شده و به عبارت کلی فست فود ها درصد ابتلا را به قدر قابل توجهی افزایش می دهند، در رژیم‌های غذایی که حاوی میوه‌ها و سبزیجات و مواد غذایی فیبردار هستند، این نوع سرطان کمتر دیده می‌شود اما کسانی که در رژیم غذایی‌شان گوشت قرمز و چربی به مقدار فراوان می‌گنجانند، بیشتر از دیگران در معرض خطر این بیماری هستند. البته لازم به ذکر است فست فود ها درصد ابتلا به تمام سرطان های دستگاه گوارش را افزایش می دهند .

سن، فاکتور خطر دیگر شناخته شده است ، چرا که این بیماری بیشتر در افراد بالای 50 سال مشاهده می شود هرچند با توجه به تغییر در سبک زندگی امروزی با کاهش سن مبتلایان مواجه شده ایم .مصرف سیگار و قلیان، سابقه پولیپ های روده (تومورهای خوش خیم)و سابقه خانوادگی از دیگر فاکتورهای خطر محسوب می شوند .

شیوع سرطان‌ روده بزرگ در ایران چندان با سایر کشورها تفاوت ندارد ولی مبتلایان به این بیماری در کشور سن کمتری دارند که این موضوع بازهم بر میگردد به تغییر در سبک زندگی امروزی و عدم رعایت رژیم غذایی مناسب وعلاوه بر آن استفاده روز افزون سیگار و قلیان در جوانان .

افرادی که در خانواده فردی زیر 50 سال دچار سرطان روده است حتما باید تمامی اعضای خانواده تحت نظر پزشک سالیانه معاینه شوند لذا این افراد بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند . سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ در خانواده، بیماری‌های التهابی روده، چاقی زیاد بخصوص چاقی شکمی و استفاده از الکل، خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش می‌دهد.

افراد بسیار دقت داشته باشند با مشاهده خون در مدفوع مخصوصا مدفوع سیاه خونی حتما به متخصص مراجعه کنند چراکه مهم ترین و خطرناک ترین نشانه این سرطان وجود خون در مدفوع سیاه است علاوه برآن اگر درگیر یبوست و اسهال طولانی مدت هستید، دردهای مداوم و پراکنده شکمی یا لگنی دارید،دچار کاهش وزن ناگهانی و ضعف و خستگی مداوم هستید این علائم را نادیده نگیرید چون ممکن است سرطان روده به سراغتان آمده باشد .

غربالگری سرطان روده امروزه بسیار حائز اهمیت است . به عبارتی باید سرطان روده بزرگ در افرادی که هنوز نشانه ای ندارند و سرطان در مراحل اولیه قرار دارد کشف شود تا بسیار راه درمان را برای بیمار آسان و قابل کنترل کند .توصیه می شود افرادی که در خانواده سابقه ابتلا به این بیماری را ندارند از سن 50 سالگی به بعد باید 10 سال یکبار کولونوسکوپی انجام دهند (کولونوسکوپ یک ابزار لوله ای شکل، منعطف و باریک است و دوربین ویدیویی کوچکی نیز به سر آن متصل است تا پزشک بتواند از آن برای تهیه تصویر یا فیلم از روده بزرگ استفاده کند) اما اگر کولونوسکوپی میسر نبود سالانه یک آزمایش خون مخفی در مدفوع نیز وجود سرطان در روده را آشکار می کند نکته ای که در این جا وجود دارد این است که افرادی که سابقه این بیماری را در خانواده دارند سن غربالگری 10 سال باید زود تر اتفاق بیافتد .

شیوع این بیماری در آقایان به نسبتا بالاتر است و بعد از سرطان پروستات ، معده و پستان شایع ترین سرطان در کشور محسوب می شود . جراحی ، رادیوتراپی و پرتودرمانی ، شیمی درمانی درمان های مخصوص این سرطان هستند ناگفته نماند انتخاب روش درمانی به پیشرفت سرطان بستگی دارد. در مواقعی که سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود، قابل درمان است. در مقابل، هنگامی که سرطان در مراحل آخر شناسایی شود ، درمان دشوار و کاملا بعید به‌نظر می‌رسد.

نکات کمتر شنیده شده درباره ایدز/ علائم ابتلا به ویروس HIV در مردان

عطاری بهار

ویروس HIV ممکن است تا سال‌ها در بدن مخفی بماند و علائم ورود این ویروس به بدن کار چندان راحتی نیست.
ویروس HIV می تواند از طرق مختلف مثل تماس با سرنگ خونی، مقاربت، تماس با بزاق دهان فرد بیمار و راه هایی از این دست از فرد بیمار به افراد سالم منتقل شود.
این ویروس باعث نابودی سلول های CD4 در بدن می شود که عنصری مهم در سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند و در اثر نابودی آنها بدن قادر به مقابله با ویروس ها، عفونت ها و باکتری ها نیست و به تدریج باعث ابتلا به "سندروم نقص سیستم ایمنی اکتسابی" یا همان ایدز (AIDS) می شود.
ویروس HIV می تواند سال‌ها به صورت مخفی در بدن افراد باقی بماند و در صورت ناآگاهی فرد مبتلا باعث ابتلای سایر افراد به این ویروس شود. ورود HIV به بدن به منزله ابتلای فرد به ایدز در آینده است.
هر چند می توان با مصرف داروها بیماری را کنترل کرد اما آگاهی زودهنگام، مصرف دارو و کنترل و جلوگیری از سرایت بیماری به دیگران از سوی فرد بیمار می تواند نقش موثری در افزایش طول عمر و امید به زندگی در افراد مبتلا داشته باشد.
مهمترین علائم بیماری در مردان
این ویروس به قدری هوشمند و پرقدرت است که نمی‌توان 2 بیمار را یافت که علائم کاملا مشابه همدیگر را تجربه کرده‌باشند اما به طور کلی نشانه های آلودگی به این ویروس در مردها عبارت است از بثورات پوستی (جوش‌های پوستی)، خستگی، تب، گلودرد، سردرد، درد و گرفتگی عضلات، کاهش وزن غیر طبیعی، اسهال، سرفه، تنگی نفس، گیجی، اختلال در حافظه، تهوع، تعریق شبانه، تورم غدد لنفاوی. از همه مهمتر اینکه علائم اولیه عفونت ویروسی ایدز مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا است که ممکن است بیش از 2 هفته به طول بیانجامد.
عطاری بهار
ویروس HIV در مراحل اولیه نمی تواند سیستم ایمنی بدن را نابود کند ولی به طور منظم تکثیر می‌شود و سرانجام روزی بر سیستم ایمنی بدن غلبه می کند و در آن زمان بدن فرد دیگر توان مقابله با عفونت ها را ندارد.
تشخیص ابتلا به این عفونت کار بسیار آسانی است و تنها با انجام یک آزمایش خون امکان‌پذیر است. در صورت مثبت بودن نتیجه بلافاصله فرد باید تحت کنترل پزشک قرار گیرد.
گرچه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، می توان با کنترل و مراقبت از رشد سریع بیماری کاست. اقدامات احتیاطی را معمولا پزشک به بیمار آموزش می دهد و بد نیست بدانید افرادی با وجود ابتلا به این بیماری طول عمر طبیعی و زندگی خانوادگی و اجتماعی موفقی داشته‌اند.

چه کسانی نباید از توالت ایرانی استفاده کنند! /چهار زانو نشستن این بلا را سرتان می آورد

عطاری بهار
افرادی که دچار بیمارهای مفصلی هستند به هیچ عنوان از توالت های ایرانی استفاده نکنند چرا که این بیماران مفاصل لگن ، زانو ، مچ پا، پاها و حتی مفاصل کمر حساسی دارند و توصیه می شود به هیچ وجه روی زمین بصورت 2زانو و 4زانو ننشینند و همچنین برای سلامت مفاصل خود دور توالت های ایرانی خط قرمز بکشند .

شایع ترین بیماری مفصلی در ایران و کشور های دیگر بیماری آرتروز شناخته شده است و کمتر کسی می داند که باید برای مشکلات آرتروز به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کرد مگر در موارد خاصی که نیاز به عمل جراحی داشته باشد مانند (تعویض مفصل زانو) اما درمان ابتدایی این بیماری باید توسط فوق تخصص روماتولوژی صورت پذیرد.

افراد بالای 40 سال در کشور حدود 16درصد دچار این بیماری هستند و با افزایش سن این آمار نیز افزایش میابد .آرتروز بیماری است که بیشتر به سن مربوط می‌شود و هر چه سن بالاتر می‌رود این بیماری هم شیوع اش بیشتر میگردد. معمولاً مردم زمانی برای بیماری آرتروز به متخصص مراجعه می‌کنند که دچار علامت شده باشند که شایع ترینش در کشور ما آرتروز زانو است و عمده علائم به این صورت است که وقتی فعالیتی را انجام می‌دهند درد دارند ولی وقتی استراحت می‌کنند این درد از بین می‌رود که این علائم می‌تواند زمان بعد از خواب یا نشستن‌های طولانی مدت روی زمین یا صندلی و انجام کارهای سنگین شامل ورزش‌های سنگین و فشارهای غیر عادی باشد که وقتی می‌خواهند شروع به حرکت کنند در ابتدای حرکت درد دارند ولی بتدریج که شروع به فعالیت می‌کنند کم کم درد مفاصل آرامتر می‌شود این علائم از مشخصه‌های اولیه دردهای ارتروز است.

یکی دیگر از عواملی که در آرتروز نقش مهمی را ایفا می کند را چاقی دانست و افرادی که وزن بالایی دارند جزء افرادی هستند که به شدت در معرض آرتروز هستند و بعضی افراد به طور کلی زودتر مبتلا به آرتروز می‌شوند یعنی در سن 40 تا 50 سالگی که انتظار نداریم آرتروز پیش بیاید که اینها زمینه ژنتیک دارند.البته ضعیف بودن عضلات نیز در ابتلا به این بیماری در سنین پایین بی تاثیر نیست و افرادی که که ورزش‌های منظم انجام می‌دهند عضلات قوی تری دارند و با ورزش و حمایت عضلات از مفاصل، کمتر در معرض آرتروز در سنین پایین قرار می‌گیرند.

آرتروز ممکن است جنبه ارثی داشته باشد ، بویژه آن که اگر فردی زمینه‌های مستعد‌کننده این بیماری چون چاقی، نداشتن تحرک و فعالیت‌های نامناسب فشار آورنده به مفاصل را داشته باشد در سنین جوانی مبتلا به این بیماری خواهد شد.

آیا بیماران آرتروزی باید ورزش راکنار بگذارند: خیر به هیچ وجه ، افرادی که بر این باورند بیماران آرتروزی نباید ورزش کنند کاملا در اشتباه هستند ونه تنها نباید ورزش را کنار بگذارند بلکه ورزش برای این بیماران جزئی از درمان محسوب می شود و متخصصان توصیه می کنند حتما ورزش های آبی و دوچرخه سواری را در برنامه هفتگی خود بگنجانند و فقط از ورزش های سنگینی چون وزنه برداری ، کشتی ، فوتبال ، کوه نوردی و... اجتناب کنند .

بیماران آتروزی دقت داشته باشند فقط نوع ورزش کردن آنها تغییر می کند و این بدان معنی نیست که به کل ورزش را از برنامه خود حذف کنند و لازم به ذکر است بی تحرکی این بیماری را تشدید می بخشد . پیاده روی در سطوح شیب دار برای این بیماران مضر است .

شیوع ابتلا به این بیماری شایع در کشور در زنان و مردان تفاوت آنچنانی ندارد اما به نسبت در زنان بیشتر دیده می شود چرا که مردان عضلات قوی تر دارند و همچنین چاقی و استرس که عاملان اصلی این بیماری تلقی می شوند در زنان بیشتر است .

عطاری بهار

افرادی که دچار بیمارهای مفصلی هستند به هیچ عنوان از توالت های ایرانی استفاده نکنند چرا که این بیماران مفاصل لگن ، زانو ، مچ پا، پاها و حتی مفاصل کمر حساسی دارند و توصیه می شود به هیچ وجه روی زمین بصورت 2زانو و 4زانو ننشینند و همچنین برای سلامت مفاصل خود دور توالت های ایرانی خط قرمز بکشند .

سرطان مردانه؛ از ابتلا تا درمان

عطاری بهار
سرطان پروستات ششمین علت مرگ ناشی از سرطان در جهان است. میزان بروز سرطان پروستات در نژادها، کشورها و مناطق مختلف جهان متفاوت است، به طوری که میزان بروز در آمریکایی‌های آفریقایی و در آفریقایی‌های جامائیکایی نسبت به دیگر نقاط جهان بیشتر و در کشورهای آسیایی این میزان کمتر است.

در ایران آمار دقیقی از میزان بروز سرطان پروستات در دسترس نیست. اگرچه تست غربالگری PSA به صورت فراگیر و کشوری انجام نمی‌شود، ولی این تست معمولا توسط ارولوژیست برای مردان بالای 50 سال انجام می‌شود. به بیان دیگر، به نظر می‌رسد در ایران هم میزان تشخیص سرطان پروستات نسبت به گذشته بیشتر شده است، البته این الزاما به معنای افزایش بروز سرطان در کشور نیست.
آزمایشی برای غربالگری سرطانی مردانه
به گفته دکتر جباری، استفاده از آزمایش PSA به عنوان یک روش غربالگری سرطان پروستات بیشترین تاثیر را روی میزان بروز این بیماری و همچنین احتمال مرگ ناشی از آن را در کل دنیا داشته و سن تشخیص آن را پایین آورده است. به طور مثال بعد از معرفی PSA در آمریکا میزان بروز سرطان پروستات از 8/7 درصد به 3/15درصد افزایش و میزان مرگ ناشی از آن از 3درصد به 6/2 درصد کاهش یافت.
عوامل خطرساز بروز سرطان پروستات
هم ارث و هم عوامل محیطی در بروز و تکامل سرطان پروستات نقش ایفا می‌کنند.
در سرطان پروستات، ژنتیک نقش مهمی ایفا می‌کند، به طوری که تعداد مبتلایان به این بیماری در خانواده، درجه قرابت و خویشاوندی آنها و سن ابتلا به سرطان در تعیین ریسک نسبی بروز سرطان پروستات در دیگر افراد خانواده نقش دارد.
با اشاره به این که در ایجاد و رشد سرطان پروستات، التهاب مزمن و نقص دفاع سلولی علیه اکسیدان‌های التهابی می‌تواند نقش داشته باشد ؟

عواملی که به صورت بالقوه می‌توانند باعث بروز التهاب در پروستات شوند، شامل مواد سرطان‌زا در رژیم غذایی بویژه در گوشت پخته شده، استروژن‌ها و عوامل عفونت‌زا می‌شود. اگرچه هنوز هیچ عامل عفونت‌زایی به طور مشخص شناسایی نشده است.
وازکتومی در بروز سرطان پروستات نقش ندارد
 در مورد نقش فعالیت جنسی در بروز سرطان پروستات به دو نکته ضروری اشاره می‌شود: 

اول این که اگر فعالیت جنسی منجر به بروز عفونت و التهاب در پروستات شده و این التهاب مزمن شود، شاید در بروز سرطان پروستات نقش داشته باشد. گرچه این موضوع قطعیت ندارد. دوم این که دفعات انزال در کاهش بروز سرطان پروستات نقش دارد، به عبارتی بالا بودن دفعات انزال، نقش محافظتی بازی می‌کند.
آیا وازکتومی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد؟قبلا تصور می‌شد وازکتومی در بروز سرطان پروستات نقش دارد ولی در مطالعات جدید هیچ ارتباطی بین وازکتومی و سرطان پروستات به اثبات نرسیده است. همچنین سیگار ممکن است یک عامل خطر برای بروز سرطان پروستات باشد، ولی اگر فرد سیگاری به سرطان پروستات مبتلا شود میزان عود و مرگ ناشی از سرطان پروستات در سیگاری‌ها افزایش می‌یابد.
انتخاب یک زندگی سالم
در گذشته تصور بر این بود که بین مصرف چربی موجود در غذا و افزایش سرطان پروستات ارتباط وجود دارد؛ ولی مطالعات اخیرنشان می‌دهد بین میزان چربی رژیم غذایی و ریسک سرطان پروستات ارتباطی وجود ندارد.  

به طور کلی به دلیل وجود پیچیدگی در رژیم‌های غذایی، وجود ارتباط میان عادات غذایی سالم‌تر با شیوه‌های زندگی سالم‌تر (مثل ورزش و پرهیز از سیگار) و بروز فعل و انفعالات بالقوه بین مواد غذایی خاص و عوامل ژنتیک، محدودیت‌هایی است که فهم تاثیر رژیم غذایی بر بروز سرطان پروستات را مشکل می‌سازد. چاقی تاثیر نسبتا کمی در افزایش ریسک بروز سرطان پروستات دارد، ولی اگر فرد چاقی دچار سرطان پروستات شود معمولا درجه بدخیمی آن، میزان شکست درمانی و مرگ ناشی از سرطان بالاتر از افرادی است که چاق نیستند.
جلوگیری از سرطان پروستات با ویتامین D
ویتامین D در بروز و نیز تهاجم سرطان پروستات نقش دارد. مردانی که با کمبود ویتامین D مواجه هستند، ریسک بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند. افراط در مصرف کلسیم بیش از نیاز روزانه نیز در بروز سرطان پروستات می‌تواند نقش داشته باشد.
مصرف سلنیوم و ویتامین E در افرادی که با کمبود آن مواجه نیستند تاثیری در کاهش بروز سرطان پروستات ندارد، بلکه مصرف بیش از اندازه ویتامین E می‌تواند باعث افزایش بروز سرطان پروستات شود.
سویا، لیکوپن موجود در میوه‌ها و سبزیجات قرمز مثل گوجه‌فرنگی و مشتقات آن نیز به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی و چای سبز نقش محافظتی در بروز سرطان پروستات دارند.
پروستات چیست؟

غده پروستات تقریبا به اندازه یک گردوی متوسط است و 20 تا 30 گرم وزن دارد. این غده زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادراری که از مثانه خارج می‌شود، از میان این غده عبور می‌کند. پروستات بخشی از سیستم تناسلی مردان را تشکیل می‌دهد و به عنوان یکی از اعضای دستگاه دفع ادرار عمل می‌کند. خطر بیماری‌های پروستات مردان را تهدید می‌کند. چون این غده یکی از اعضای بدن آنهاست. به همین دلیل آشنایی با یکی از مشکلات پروستات یعنی سرطان که دومین سرطان شایع بین مردان است، اهمیت دارد.

سرطان پروستات بیماری ای است که به آرامی رشد می‌کند. این بیماری در روزهای اولش نشانه‌هایی ندارد، ولی به مرور زمان مشکلاتی را در مرحله پیشرفته‌تر به وجود می‌آورد. ممکن است، سرطان پروستات پیشرفته با علائم و نشانه‌هایی ازجمله مشکل در دفع ادرار (احساس نیاز به ادرار کردن پی‌درپی در طول شب)، وجود خون در ادرار، بند آمدن ادرار، درد استخوان و اختلال در نعوظ همراه باشد.

نشانه‌های سرطانی شدن پروستات

مشکلات ادراری که شامل ناتوانی در ادرار کردن، دشواری شروع یا توقف جریان ادرار، احساس دفع در اغلب مواقع، بویژه در شب، جریان ضعیف ادرار، وقفه در جریان ادرار و درد یا سوزش وقت ادرار کردن می‌شود.

اشکال در نعوظ آلت تناسلی

خون در ادرار یا مایع منی

درد متناوب در قسمت پایین پشت، مفصل ران، یا قسمت‌های بالای ران

البته این علائم ممکن است به دلیل شرایط غیرسرطانی نیز بروز کنند. با این حال بررسی این نشانه‌ها از سوی پزشک، مهم است.

هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست

عطاری بهار

طبق نتایج تحقیقات، هیچ وقت برای دستیابی به مزایای سلامتی ناشی از ترک سیگار خیلی دیر نیست.

به گفته موسسه ملی سرطان ایالات متحده، «حتی شرکت کنندگانی که سیگار کشیدن را تازه در سن ۶۰ سالگی خود ترک کردند، نسبت به کسانی که تا سن ۷۰ سالگی همچنان به سیگار کشیدن خود ادامه دادند، ۲۳ درصد کمتر دچار مرگ شدند.»

علاوه بر این، محققان دریافتند سنی که شما در آن شروع به سیگار کشیدن می کنید، می تواند بر طول عمرتان تاثیر گذارد.

«این مطالعه تایید می کند که سن شروع سیگار کشیدن و سن ترک سیگار، هر دو از اجزای کلیدی هستند و مدت زمان سیگار کشیدن به عنوان یک معیار پیش بینی کننده مرگ در افراد بالای ۷۰ سال در ایالات متحده است.»

همچنین بر اهمیت انجام اقداماتی برای جلوگیری از شروع سیگار کشیدن و همچنین تشویق به ترک سیگار، برای تمام افراد سیگاری،در طول دوره مطالعه شش ساله دریافتند افرادی که در سن ۷۰ سالگی یا بیشتر هنوز سیگار می کشیدند، در مقایسه با کسانی که هرگز سیگار نکشیده بودند، به احتمال زیاد سه برابر بیشتر در معرض مرگ قرار می گیرند.

«علاوه بر این، در میان افراد سیگاری که در حال حاضر سیگار می کشند، سنی که در آن شروع به سیگار کشیدن کردند و هم چنین میزان سیگاری که در روز می کشند، با افزایش خطر مرگ ناشی از سیگار، مرتبط است.»

«صرف نظر از سن، همه افراد سیگاری از مزایای ترک سیگار بهره مند می شوند. با این حال، سیگار کشیدن در اوایل زندگی می تواند بر مرگ و میر حتی ۵۰ تا ۶۰ سال بعد نیز تاثیر گذارد. بنابراین، اهمیت زیادی دارد که برای جلوگیری از شروع سیگار کشیدن نوجوانان تلاش کنیم.»

برای این مطالعه،اطلاعات بیش از ۱۶۰ هزار زن و مرد ۷۰ ساله و مسن تر را که در یک مطالعه سلامت ملی جمع آوری شده بود، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. شرکت کنندگان پرسشنامه در مورد عادات سیگار کشیدن خود را در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ پاسخ داده بودند. مرگ و میر در میان شرکت کنندگان تا پایان سال ۲۰۱۱ دنبال شد.

علل مرگ از جمله سرطان ریه و سایر سرطان های مربوط به سیگار کشیدن (مانند مثانه، روده بزرگ، مری، سر و گردن، کلیه، کبد و معده) و مرگ ناشی از بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و بیماری های تنفسی مانند ذات الریه و آنفلوانزا نیز ارزیابی شدند. این پژوهشگران همچنین سن، جنسیت، سطح تحصیلات و مصرف الکل را در زمان سیگار کشیدن مورد بررسی قرار دادند.

در آغاز مطالعه، میانگین سن شرکت کنندگان ۷۵ سال بود. تقریبا ۵۶ درصد افراد قبلا سیگار می کشیدند و ۶ درصد افراد در همان زمان سیگاری بودند. در بیش از شش سال، نزدیک به ۱۶ درصد از شرکت کنندگان درگذشتند. در میان کسانی که فوت کردند، ۱۲ درصد هرگز سیگار نکشیده بودند. هرچه سن ترک سیگار بالاتر رود، احتمال خطر مرگ بیشتر می شود. در میان افرادی که در ۳۰ سالگی سیگار را ترک کرده بودند، ۱۶ درصد، آنهایی که در ۴۰ سالگی ترک کرده بودند، ۲۰ درصد، کسانی که در ۵۰ سالگی ترک کرده بودند ۲۴ درصد و کسانی که در ۶۰ سالگی ترک کرده بودند، ۲۸ درصد احتمال خطر مرگ افزایش می یابد.

عطاری بهار

این مطالعه روشن می سازد که اگر شما سیگار را ترک کنید، به سال های عمر زندگی خود اضافه کرده اید.